Şifremi Unuttum

Haberler

Hepatit C'de Yeni Nesil Tedavilerle Başarı Arttı

Binlerce Hepatit C hastası kurtulacak

iha 23

21 Ocak 2017

Kronik Hepatit C tedavisinde kullanılmaya başlanan yeni ilaçlarla yüzde yüz tedavi sağlandığını belirten KLİMİK Derneği Hepatit Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bilgehan Aygen, “Doğrudan etkili antiviral ajanlar olarak adlandırılan yeni tedavi seçenekleri ile yüzde 100’e yakın oranlarda kalıcı virolojik yanıt elde edilmektedir. Gerçekten devrim olarak nitelendirilebilecek bu tedavi seçenekleri eski tedavilere göre daha etkili olmalarının yanı sıra yan etkileri azdır ve hastalar tarafından iyi tolere edilebilen tedavilerdir. Ayrıca interferon tedavisi gibi enjeksiyon yoluyla değil ağız yoluyla kullanılmaları ve tedavi süresinin 8-12 hafta gibi kısa süreli olması önemli üstünlükleridir” dedi.

Türkiye’de hepatit C virüs enfeksiyonu taşıyan hasta sayısının, 334 bin ila 1 milyon 170 bin arasında olduğu tahmin ediliyor. İleri yaşlarda enfeksiyonun görülme sıklığı artarken risk gruplarında da daha yüksek oranlar söz konusu oluyor. Hepatit C, Türkiye’de ileri evre siroz hastalarının yüzde 40’ından, karaciğer kanseri hastalarının da yüzde 60’ndan sorumlu oluyor. 2030 yılında hepatit C virüsüne bağlı kompanse sirozda yüzde 40, dekompanse sirozda yüzde 60 ve karaciğer nedenli ölümlerde yüzde 70 artış olacağı ön görülüyor. Türkiye’de ise tanı ve tedaviye erişim oranı düşük. 2013 yılı verilere göre tanı oranı yüzde 20’nin, tedavi oranı ise yüzde 1’in altında.

Binlerce hastaya Hepatit C’den kurtulma umudu doğdu

Prof. Dr. Aygen, tedavi maliyeti tek hastada 100 bin lirayı bulan ilaçların, SGK tarafından 18 Haziran 2016 tarihinden itibaren geri ödenmeye başlanmasıyla, binlerce hastaya hepatit C’den kurtuluş umudu doğduğunu vurgulayarak, “Böylece birçok hastaya tedavi verme olanağı elde ettik. Sağlık Bakanlığı tarafından tedavi alan hasta sayısı ile ilgili resmi olarak açıklanan net bir sayı olmamakla beraber, yaklaşık 8-9 bin civarında hastanın tedavi aldığı tahmin edilmektedir. Bu sayı önümüzdeki günlerde daha da artacaktır. Tedavi verdiğimiz hastalarda başarı oranı çok yüksek. Mevcut yasa gereği tüm kronik hepatit C hastaları yeni tedavi seçeneklerini kullanamıyor. Daha önce tedavi alan ve yanıt vermeyen hastalar, daha önce tedavi almayan, ancak karaciğer hastalığının orta-ağır düzeyde olduğu kanıtlanan hastalar ve kronik böbrek yetmezliği gibi altta yatan başka bir hastalığı olan kronik hepatit C hastalarını yeni ilaçlarla tedavi edilebiliyoruz” dedi.

Prof. Dr. Bilgehan Aygen, mevzuatın yürürlüğe girmesinin başta hastalar olmak üzere tedaviyle uğraşan hekimler için de çok sevindirici bir gelişme olduğunu ifade ederek, “Özellikle daha önce defalarca tedavi alıp, bu tedavilere yanıt vermeyen ve karaciğer hastalığı ilerlemiş hastalarımızın yeni tedavi seçenekleri dışında tedavi şansı yoktu. Dünyanın kronik hepatit C’de birincil kabul ettiği ve tedavideki başarı oranının yüksek olduğu ilaçların ülkemizde de kullanılabilmesi çok önemli bir sağlık sorununa çözüm getirecektir. Siroz, karaciğer kanseri, karaciğer yetmezliği gibi birçok komplikasyonu olan kronik hepatit C hastalığını tedavi etmek son derece önemlidir” dedi.

“Çoğu insan hepatit taşıdığından habersiz yaşıyor”
KLİMİK Derneği Hepatit Akademisi, 2017 Düzenleme Kurulu Başkanı, Doç. Dr. Aysel Kocagül Çelikbaş ise, hepatitlerin A’dan E’ye kadar görüldüğünü, hepatit B ve C’nin siroz ve karaciğer kanseri gibi ağır klinik tablolara neden olduğu için ayrı bir önemi olduğunu belirterek, “Dünyada yaklaşık 2 milyar kişinin hepatit B virusu (HBV) ile karşılaşmış olduğu, yaklaşık 400 milyon kişinin ise kronik hepatit B (bunların 15-20 milyonunda Delta hepatit vardır) olduğu bilinmektedir. Her yıl 500-700 bin kişinin HBV infeksiyonu ve/veya ilgili komplikasyonlar nedeniyle yaşamını yitirdiği tahmin edilmektedir. Hepatit virüsleri karaciğerde yerleşerek hastalık oluştururlar. Bu kişiler çoğu zaman enfeksiyonu taşıdığından veya hasta olduğundan habersizdir. Bu nedenle bulaşın en önemli kaynağı bu bireylerdir. Hastalık çoğu zaman kan, cinsel temas ve doğum sırasında anneden bebeğe bulaşarak toplumda yayılır” diye konuştu.

Hepatit Akademisi hakkında
Klimik Derneği, Viral Hepatit Çalışma Grubu tarafından yılda bir kez “Hepatit Akademisi” başlığı altında genç araştırma görevlileri ve uzmanların katılımının sağlandığı okul formatında aktiviteye devam ediyor. Akademi programları sayesinde genç doktorlara viral hepatit alanında gereksinim duydukları bilgileri, verileri aktarma ve paylaşma olanağı elde ediliyor. Bu yıl Bursa’da beşincisi gerçekleştirilecek “KLİMİK Hepatit Akademisi 2017: Temel Bilgiler” toplantısında konularında deneyimli uzmanlar tarafından hepatit A, hepatit B, hepatit C, hepatit D ve hepatit E virüs enfeksiyonları ele alınacak.

Haberin Tam Metni için [Tıklayınız]

Hepatit C’de yeni nesil tedavilerle başarı arttı

star logo

20.01.2017

KLİMİK Viral Hepatit Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Aygen: – “Direkt etkili antiviraller veya yeni nesil tedaviler ile hastalarımızda gerçekten büyük bir başarı elde edebiliyoruz” – “Yaklaşık 9 bin civarında hastaya bu tedavilerin verilebildiğini tahmin ediyoruz. Dolayısıyla gelecek günlerde bu diğer hastalarımıza da ulaşırsa, kronik karaciğer hastalığın sonra siroz, karaciğer kanseri veya diğer komplikasyonlara bağlı ölüm oranı son derece yüksek olan Hepatit C’den büyük oranda kurtulmak mümkün olacak”

BURSA (AA) – Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Viral Hepatit Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bilgehan Aygen, “Direkt etkili antiviraller veya yeni nesil tedaviler ile hastalarımızda gerçekten büyük bir başarı elde edebiliyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Aygen, Bursa’da başlayan KLİMİK Hepatit Akademisi 2017 etkinlikleri öncesinde düzenlenen basın toplantısında, “Yeni tedavi ajanlarının çıkmasıyla Hepatit C gerçekten tamamen kayboluyor mu?” sorusunun son zamanlarda merak konusu olduğunu belirtti.

Aygen, doğrudan etkili antiviral ajanlar olarak adlandırılan tedavi seçeneklerinin geçen haziran ayından itibaren güncellenen Sağlık Uygulama Tebliği’nin hastalara tedavi şansı tanıdığını, böylece tedavi maliyetinin tek hastada 100 bin lirayı bulan ilaçların, SGK tarafından geri ödenmeye başlanmasıyla binlerce hastaya Hepatit C’den kurtuluş umudunun doğduğunu dile getirdi.

– Yaklaşık 9 bin hastaya tedavi imkanı

Tüm hastaların tedavi almasının söz konusu olmadığına işaret eden Aygen, şöyle konuştu:

“Daha önce tedavi alıp bu tedaviye yanıt vermeyen hastalar veya ilk kez tanı konulup hastalığı orta veya ağır düzeyde olan ya da eşlik eden bir başka hastalığı olanlarda kullanabiliyoruz. Kalıcı yanıt dediğimiz başarı oranı elde edilirse virüsten yüzde 90’ın üzerinde kurtulma olanağı var. Dolayısıyla bu direkt etkili antiviraller veya yeni nesil tedaviler ile hastalarımızda gerçekten büyük bir başarı elde edebiliyoruz. Sağlık mevzuatının dışında kalan hastalarımıza da bu tedavi seçeneğinin ulaşması için uğraşlarımız devam ediyor.”

Türkiye’de kullanılan 2 farklı ilaç grubu olduğunu anlatan Aygen, “Yaklaşık 9 bin civarında hastaya bu tedavilerin verilebildiğini tahmin ediyoruz. Dolayısıyla gelecek günlerde bu diğer hastalarımıza da ulaşırsa, kronik karaciğer hastalığın sonra siroz, karaciğer kanseri veya diğer komplikasyonlara bağlı ölüm oranı son derece yüksek olan Hepatit C’den büyük oranda kurtulmak mümkün olacak.” ifadelerini kullandı.

KLİMİK Genel Sekreteri Doç. Dr. Süda Tekin de enfeksiyon hastalıkları alanında 10 farklı çalışma gruplarının bulunduğunu söyledi.

Bu gruplardan biri olan Viral Hepatit Çalışma Grubu’nun 2011 yılından beri çalışmalarına devam ettiğini belirten Tekin, “Viral hepatitler yani sarılık etkenleri, Hepatit A’dan E’ye kadar pek çok hastalıklara yol açabilmekte ve sonrasında da karaciğer sirozu, karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliğine varan kötü bir sürece ilerleyebiliyor. Bunların önlenmesinde, koruyuculuğunda, tanı ve tedavisinde bu çalışma grubumuz oldukça aktif çalışmaktadır.” dedi.

– Çoğu insan hepatit taşıdığından habersiz

KLİMİK Hepatit Akademisi 2017 Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Aysel Kocagül Çelikbaş ise son yıllarda Hepatit B ve Hepatit C’nin HIV enfeksiyonuyla birlikte ülkede hızlı bir yayılım gösterdiğini ifade etti.

Hedeflerinin bu yayılımı önlemek olduğunu vurgulayan Çelikbaş, şunları kaydetti:

“Bu yayılımı önlemek için toplumu bulaşma yolları hakkında bilgilendirmek gerekiyor. Özellikle Hepatit B, Hepatit C ve HIV enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan hastalıklar içinde sayılabilen, uyuşturucu kullanımı sırasında ortak kullanılan enjektörlerle kan yoluyla bulaşabilen hastalıklar. Dünyada yaklaşık 2 milyar kişinin Hepatit B virüsü ile karşılaşmış olduğu, yaklaşık 400 milyon kişinin ise kronik Hepatit B olduğu bilinmektedir. Her yıl 500-700 bin kişinin HBV infeksiyonu veya ilgili komplikasyonlar nedeniyle yaşamını yitirdiği tahmin edilmektedir. Hepatit virüsleri karaciğerde yerleşerek hastalık oluştururlar. Bu kişiler çoğu zaman enfeksiyonu taşıdığından veya hasta olduğundan habersizdir. Bu nedenle bulaşın en önemli kaynağı bu bireylerdir.”

Haberin Tam Metni için [Tıklayınız]

İlgili Diğer Haberler:

http://www.milliyet.com.tr/hepatit-c-de-yeni-nesil-tedavilerle-bursa-yerelhaber-1790478/

http://www.haberturk.com/yerel-haberler/haber/10718228-hepatit-cde-yeni-nesil-tedavilerle-basari-artti

http://www.haber7.com/bursa/2247790-hepatit-cde-yeni-nesil-tedavilerle-basari-artti

http://www.gundemkibris.com/hepatit-cde-yeni-nesil-tedavilerle-basari-artti-199840h.htm

http://www.bursadabugun.com/haber/hepatit-c-de-yeni-nesil-tedavilerle-basari-artti-784763.html

http://beyazgazete.com/haber/2017/1/20/hepatit-c-de-yeni-nesil-tedavilerle-basari-artti-3678757.html

http://www.haberler.com/bursa/gundemi/okullarda-karne-heyecani-2209.htm?g=yok

http://www.haberler.com/hepatit-c-de-yeni-nesil-tedavilerle-basari-artti-9181277-haberi/

http://m.sondakika.com/haber/haber-hepatit-c-de-yeni-nesil-tedavilerle-basari-artti-9181277/

http://www.memleket.com.tr/hepatit-cde-yeni-nesil-tedavilerle-basari-artti-1041181h.htm

http://www.medyaradar.com/-hepatit-c-de-yeni-nesil-tedavilerle-basari-artti-haberi-584424

http://www.bursamarmara.com/2017/01/20/hepatit-cde-yeni-nesil-tedavilerle-basari-artti/

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/saglik/439906.aspx

http://www.hedefhalk.com/binlerce-hepatit-c-hastasi-kurtulacak-969115h.htm

http://www.aydin24haber.com/binlerce-hepatit-c-hastasi-kurtulacak-255607h.htm

http://www.haber46.com/saglik/binlerce-hepatit-c-hastasi-kurtulacak-h270684.html

http://www.eurovizyon.co.uk/saglik/binlerce-hepatit-c-hastasi-kurtulacak-h48572.html

http://www.timeturk.com/binlerce-hepatit-c-hastasi-kurtulacak/haber-461098

http://www.beyazgundem.com/saglik/binlerce-hepatit-c-hastasi-kurtulacak-h381723.html

http://yurthaber.mynet.com/istanbul-haberleri/binlerce-hepatit-c-hastasi-kurtulacak-3376826

http://www.kanal16haber.com/haber/binlerce-hepatit-c-hastasi-kurtulacak-31129.html

http://www.malatyagercek.com/saglik/binlerce-hepatit-c-hastasi-kurtulacak-h1381592.html