Şifremi Unuttum

Afrikalı Kadın Yolcuda Ebola Şüphesi

Afrikalı kadın yolcuda virüs şüphesi

Herhangi bir ilacı ve aşısı bulunmayan Ebola virüsü dünya ayakta… Avrupa’da ilk kez bir ölüm görüldü. Bu sabah Atatürk Havalimanı’na inen Nijerya uçağındaki bir kadın yolcu ise hastalık şüphesiyle İstanbul’da kontrol altına alındı.

Murat ÇAKIR/İSTANBUL, (DHA)

Nijerya Lagos’tan sabah saatlerinde İstanbul’a inen Türk Hava Yolları uçağında bulunan Afrikalı kadın bir yolcu ve çocuğu sağlık durumundaki şüphe nedeniyle Haseki Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Ebola virüsünün belirtilerinden olan yüksek ateş ve kusma şikayetleri yaşayan kadın Atatürk havalimanından ambulansla hastaneye nakledildi. Kadının 3 yaşlarındaki çocuğunun ateşinin olmadığı belirtildi.

Nijeryalı kadın ve çocuğu için Haseki Devlet Hastanesi’nde özel önlemler alındı. Kadın ve çocuğun içinde bulunduğu ambulans İntaniye Servisi önüne yaklaşık 2 saat, saat 11:30’dan 13:20’ye kadar bekletildi. Bu sürede pasaport kontrollerini yapan özel kıyafetli sağlık görevlileri, sık sık ambulans kapısını açarak hastayı kontrol etti. Uzun bekleyişin ardından özel kıyafetli sağlık görevlileri, Afrika uyruklu kadını tekerlekli sandalyeyle hastaneye nakletti. Küçük çocuk ise doktor nezaretinde yürüyerek binaya girdi.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanlığı, Atatürk Havalimanı’na iniş yapan THY uçağındaki Nijeryalı yolcunun ateşlenmesi üzerine yaşanan Ebola paniğiyle ilgili açıklama yaptı. Bakanlık, hastanede tedavi edilen yolcularda Ebola virüsünün olup olmadığıyla ilgili açıklamanın ilerleyen saatlerde yapılacağın, uçağın ise dezenfekte edildiğini kaydetti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Nijerya’nın Lagos şehrinden İspanya’nın Barselona şehrine giden İstanbul aktarmalı THY uçağı Atatürk Havalimanı’na 12 Ağustos Salı (Bugün) sabah saatlerinde iniş yapmıştır. Uçağın yolcuları arasındaki Nijerya uyruklu 34 yaşındaki bir kadında “yüksek ateş ve kusma” şikâyeti olması üzerine Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü Atatürk Havalimanı Sağlık Denetleme Merkezi ile temasa geçilerek söz konusu hastanın uçaktan indirilmeden tedbir amaçlı gözlem altına alınması sağlanmıştır.” denildi.

Hasta ve beraberinde seyahat eden 4 yaşındaki çocuğun ilk muayenesinin uçakta yapıldığının belirtildiği açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “112 Acil Ambulansı ile İstanbul ilimizdeki bir hastanemizde gözlem altına alınmışlardır. Hastanın uzmanlar tarafından muayene ve tetkikleri devam etmekte olup, sağlık durumuyla ilgili ayrıntılı açıklama durumu takiben yapılacaktır.

Söz konusu hastada şu an için Ebola virüsünün bulunduğunu söylemek mümkün olmamakla birlikte, geldiği ülkenin Nijerya olması sebebiyle Sağlık Bakanlığı olarak en küçük bulguyu dahi dikkatle değerlendirmeye almaktayız.

Öte yandan, varış noktası Barselona olan yolcu uçağı tahliye edilerek, en küçük bir enfeksiyon ihtimaline karşın derin temizleme ve dezenfeksiyon yapılmaktadır.”

İSPANYOL RAHİP EBOLA VİRÜSÜNDEN HAYATINI KAYBETTİ

BATI Afrika ülkelerinden Liberya’da misyonerlik görevinde bulunurken Ebola virüsüne yakalanan 75 yaşındaki İspanyol rahip Miguel Pajares tedavi gördüğü Madrid’deki hastahanede kurtarılamadı.

Rahatsızlananrahip Miguel Pajares bir süre önce özel uçakla İspanya’ya getirilerek Madrid Carlos III Hastahanesi’nde tedavi altına alındı. Bu Sabah hayatını kaybeden Pajares’e deneysel ilaç tedavisinde bulunulmuş ancak bu testlere cevap vermemişti. Rahip Miguel Pajaras’ın Ebola virüsünü Liberya’da San Jose en Monrovia Hastahanesi’nde çalışırken hastalardan kaptığı belirtiliyor. Bu gelişmeler üzerine İspanyol hükümeti özellikle Afrika’dan gelen uçaklara özel uygulama başlattığını duyurdu.

ÖLÜ SAYISI 1000’İ AŞTI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Batı Afrika’da Ebola salgınında ölenlerin sayısının 1000’i geçtiğini açıkladı.

DSÖ, salgının başlamasından bu yana Ebola’nın 1013 can aldığını, 1848 vakaya rastlandığını belirtti.

Kadın yolcuda Ebola şüphesi | Haber3 Video | Sitene Ekle

Örgüt, 7-9 Ağustos tarihlerinde 52 kişinin daha öldüğünü ve 69 yeni vakanın tespit edildiğini duyurdu.

Bu dönemde Gine’de 11, Liberya’da 45 ve Sierra Leone’de 13 yeni vakaya rastlandığı bildirildi.

Hafta sonu toplam ölü sayısının 1000’i geçtiğini belirten örgüt, bu dönemde Gine’de 6, Liberya’da 29 ve Sierra Leone’de 17 kişinin yaşamını yitirdiğini vurguladı.

DSÖ, geçen hafta salgında 961 kişinin öldüğünü, 1779 vakanın tespit edildiğini açıklamıştı.

Öte yandan DSÖ bugün, şu ana kadar herhangi bir ilacı ve aşısı bulunmayan Ebola virüsü için deneysel ilaç çalışmalarının uygulanıp uygulanamayacağını masaya yatırıyor.

Ancak ABD’den yapılan açıklamada, Liberya’nın Ebola virüsüne karşı geliştirilen ve henüz deneme aşamasında olan aşının kendilerine ulaştırılması talebinin ABD Devlet Başkanı Barack Obama ve ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından kabul edildiği belirtildi.