Şifremi Unuttum

Hekimler TUS İçin Mahkemeye Başvurdu

Hekimler TUS için mahkemeye başvurdu

Bir grup hekim 2013 Sonbahar Tıpta Uzmanlık Sınavı’nın cevaplarının yanlış değerlendirildiğini iddia ederek mahkemeye başvurdu.

ÖSYM’nin sınav sorularını yayımlamaması, Tıpta Uzmanlık Sınavı’nı (TUS) mahkemelik etti. Bir grup hekim, sınavdaki cevapların yanlış değerlendirildiğini ileri sürerek 2013 Sonbahar TUS sonuçlarının iptali için dava açtı. Ankara İdare Mahkemesi’ne, Doktor Önder Eraslan adına dava açan eski Milli Savunma Bakanlığı Hukuk Müşaviri Avukat Cavit Çalış, Doktor Eraslan’ın son sınavda 120 sorudan en az 110’unu doğru yaptığından emin olduğunu, buna göre en az 68 puan alıp ilk 20 içinde yer alması gerekirken, ilan edilen sınav sonucunda 60 puan aldığının duyurulduğunu belirtti. Dilekçesinde sınav soruları yayımlanmadığı için yanlış soru bulunup bulunmadığının bilinemediğini belirten Çalış, müvekkilinin kendi hesapladığı puanıyla, ilan edilen puanı arasındaki farkın sadece yanlış soru ile de açıklanamayacağını, ÖSYM’nin değerlendirmesinde müvekkilinin cevap anahtarının başka gruplar için geçerli olan cevap anahtarı ile karıştırılmasının büyük ihtimal olduğunu belirtti.

KİTAPÇIĞA GÖZALTI! 

TUS sonuçlarının iptali istenen dilekçede, soruların doğru olup olmadığının bilirkişi aracılığıyla incelenmesi, davacı Doktor Önder Eraslan’ın üzerinde imzası bulunan soru kitapçığı, cevap kâğıdı, Eraslan’ın cevapladığı soru kitapçığına ait ÖSYM’nin hazırladığı cevap anahtarı ile diğer grupların cevapladığı soru kitapçıklarının mahkeme kanalıyla getirtilerek koruma altına alınması istendi