Şifremi Unuttum

Selin Vurduğu Kenya’da Kolera Vakalarında Patlama Yaşanıyor


8 Mayıs 2024

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), haftalardır yıkıcı yağmurlar ve sellerin vurduğu Kenya’da düzinelerce yeni kolera vakasının bildirildiğini açıkladı. DSÖ açıklamasında, bölgede acil sağlık müdahalesini desteklemeye devam edileceği ve kolayca yayılabilecek salgınlara karşı tetikte kalmaya devam edileceği vurgulandı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kenya’da yaşanan sel ve yıkıcı yağmurların ardından artmakta olan kolera vakaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Örgüt, selden en çok etkilenen bölgelerden biri olan doğu Kenya’daki Tana Nehri İlçesinde 44 kolera vakasının bildirildiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler’in Kenya koordinatörü Stephen Jackson, “Hükümet ile ulusal ve uluslararası ortaklar olarak salgını kontrol altına alabileceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Kolerayı daha önce kontrol altına aldıklarını belirten Jackson, yine de riskin büyük olduğunu vurguladı.

KÜÇÜK ÇOCUKLAR İÇİN TEHLİKELİ

Kolera, kontamine yiyecek ve su yoluyla yayılan ve genellikle şiddetli ishal, kusma ve kas kramplarına neden olan akut bir bağırsak enfeksiyonudur. Özellikle küçük çocuklar için tehlikeli olabilir.

DSÖ’nün Kenya temsilcisi Abdourahmane Diallo, salı günü yayınlanan bir açıklamada, “DSÖ, acil sağlık müdahalesini desteklemeye devam edecek ve hızlı bir şekilde kontrol altına alınmazsa kolayca yayılabilecek salgınlara karşı tetikte kalmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Haber İçin Tıklayınız