Şifremi Unuttum

DSÖ’den Beş Afrika Ülkesi İçin Şarbon Salgını Uyarısı


12 Aralık 2023

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 5 Afrika ülkesinin şarbon salgını riski ile karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

DSÖ’nün internet sitesinden beş doğu ve güney Afrika ülkesindeki şarbon salgınına ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, Kenya, Malavi, Uganda, Zambiya ve Zimbabve’de salgın nedeniyle 20 kişinin yaşamını yitirdiği, toplam 1166 şüpheli vakanın rapor edildiği ve 37 kişinin test raporlarının doğrulandığı bildirildi.

Zambiya’da 2011’den bu yana en kötü şarbon salgınının yaşandığı belirtilen açıklamada, Uganda’da 14 kişinin şarbondan öldüğü, Malavi’de ise bu yıl insanda ilk vakanın görüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, Zambiya’nın 10 vilayetinden 9’unda insan şarbonu vakalarının bildirildiği, 37 kişinin kontamine su aygırı eti yiyerek hastalığa yakalanmış olabileceğinden şüphelenildiği, bu ülkedeki salgının komşu ülkelere yayılma riskinin yüksek olduğu aktarıldı.

DSÖ Afrika Bölge Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, salgınları sonlandırmak için öncelikle hayvanlardaki hastalıklardan kaynaklı risklerin ortadan kaldırılması gerektiğini aktardı.

İnsan ve hayvan sağlığını korumaya yönelik ortak bir yaklaşım için kuruluşlarla işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Moeti, “Salgın konusunda gösterilen ulusal çabaları destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Haber İçin Tıklayınız