Şifremi Unuttum

Tanınmış Dergi Editörü İsrail-Hamas Çatışması Hakkında Hicivli Bir Makaleyi Destekleyen Açıklamaları Nedeniyle Kovuldu


24 Ekim 2023

eLife dergisinin başeditörü Michael Eisen, İsrail’e karşı Filistinlilerin yanında yer aldığını ima eden sosyal medya paylaşımları nedeniyle görevinden alındı.

Geleneksel dergileri sürekli eleştiren ve tanınmış açık erişimli eLife dergisinin başeditörü olan Michael Eisen, Gazze’de ölen insanları Filistinli grup Hamas tarafından İsrail’e yönelik son saldırıları kınamadıkları için eleştiren hicivli bir yazıyı kamuoyu önünde desteklediği için işini kaybettiğini açıkladı.

Eisen X (Twitter) sosyal medya platformunda “Filistinli sivillerin yaşamlarıyla ilgili kayıtsızlığa dikkat çeken bir @TheOnion yazısını retweetlediğim için @eLife’ın Genel Yayın Yönetmeni görevimden alınacağıma dair bilgilendirildim” dedi. eLife’ın çok sayıda editörü ve dergi danışmanı Eisen’ın görevden alınmasını protesto için istifa etti.

eLife daha sonra yaptığı bir açıklamada işten çıkarmayı doğruladı: “Yönetim kurulu tarafından Mike’a, kritik zamanlardaki liderlik, iletişim ve sosyal medya yaklaşımının inşa etmeye çalıştığımız topluluğun bütünlüğüne ve eLife’ın misyonuna zarar verdiğine dair net bir geri bildirim verildi. Aynı davranışın bu arka plana rağmen tekrarlanması kurulun kararına katkıda bulunmuştur.” Derginin, Eisen’in savunduğu “yayınla-incele-düzenle” yeni yayıncılık modeline bağlı kaldığı da eklendi.

Olay, Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde görev yapan ve eLife’ın yayıncısı Howard Hughes Tıp Enstitüsü (HHMI) tarafından finanse edilen genetikçi Eisen’in The Onion’ın uydurma haberlerinden birini 13 Ekim’de X’te övmesiyle başladı. Uydurma haberin başlığı şöyleydi: “Ölen Gazzeliler Son Sözlerinde Hamas’ı Kınamadıkları İçin Eleştiriliyor”. Eisen haberle ilgili şunları söyledi: “Onion, tüm akademik kurumların liderlerinin toplamından daha yüksek cesaretle, iç görüyle ve ahlaki netlikle konuşuyor. Keşke bir @TheOnion üniversitesi olsaydı.”

Yahudi olan Eisen, paylaşımında Hamas tarafından öldürülen İsraillilere sempati göstermediği için  hemen eleştiri yağmuruna tutuldu. Ancak provokatif kimliğiyle bilinen bilim insanı geri adım atmadı. Bir gün sonra şunu paylaştı: “Dünyadaki her aklı başında insan, Hamas’ın yaptıklarından dolayı dehşete düşer, travma yaşar ve bunun bir daha asla yaşanmamasını ister. Hele ki İsrailli aileye sahip bir Yahudi ise. Ancak Gazzelilere şu anda uygulanan toplu cezalardan ve daha da kötüsünün gelmek üzere olmasından da dehşete düşüyorum. … The Onion durumu hafife almıyor. Ben de öyle. Bu yazılar, bu korkunç trajedide son derece ciddi bir noktaya dikkat çekmek için hicivden yararlanıyor.”

Haber İçin Tıklayınız