Şifremi Unuttum

Dünyada Çocuk Felci Vakaları Etkin Aşılama Sayesinde Bitme Noktasına Geldi


24 Ekim 2023

Çocuk felci (poliomyelit) vakaları, 1988’den bu yana, dünya genelinde uygulanan etkin aşılamayla %99 azalarak neredeyse bitme noktasına geldi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Küresel Çocuk Felcini Yok Etme Girişiminin (GPEI) verilerine göre, çocuk felci, 5 yaşından küçüklerde görülen ve çocuk felci virusundan (poliovirus) kaynaklanan bir hastalık olarak tanımlanıyor.

Bu virus, her 200 vaka arasında bir kişinin omuriliğine sirayet ederek dönüşü olmayan felce yol açarken, felçli hastaların yüzde 5 ila 10’u, solunum kaslarının etkilenmesi nedeniyle yaşamını yitiriyor.

Çocuk felci virusuna karşı ilk aşının öncüsü Jonas Salk’ın doğum günü 24 Ekim, her yıl “Dünya Çocuk Felci” günü olarak kutlanıyor.

Üç farklı türü bulunan çocuk felci virusu insan vücudu dışında uzun süre yaşamıyor.

Yıllardır süren etkin aşılama kampanyaları sayesinde bulaşacak potansiyel taşıyıcının azalmasıyla dünya genelinde vakaların görülme oranı oldukça azaldı.

Dünya Sağlık Meclisinin kararıyla 1988’de GPEI kurulduğunda, dünya genelinde yılda yaklaşık 350 bin çocuk felci vakası rapor edilirken, 2022’de bu sayı 28’e kadar geriledi.

Böylece çocuk felci vakalarında son 35 yılda %99 düşüş kaydedildi.

Çocuk felcinin az sayıda da olsa rastlandığı iki ülke Afganistan ve Pakistan

Afganistan ve Pakistan, çocuk felci vakalarının hala önüne geçilemediği iki ülke.

Çocuk felci vakalarının bildirildiği ülkelerde aşıya erişim son yıllarda COVID-19 salgını ve bölgelerde yaşanan siyasi krizler ve çatışmalar nedeniyle zorlaştı.

Vakalar genellikle Afganistan’ın doğu bölgesi ve Pakistan’ın Hayber-Pahtunhva eyaletinin güneyiyle sınırlı olsa da bu bölgelerdeki tüm çocuklara ulaşmakta zorluklar yaşanıyor.

Bu ülkelerde hijyen, güvenlik ve sağlık sistemlerindeki sorunlar, virusun yok edilmesi ve önlenmesine yönelik çabaları engelliyor.

ABD’li doktor Salk, çocuk felcini bitirme noktasına getiren aşıyı buldu

Tarih öncesi çağlardan beri var olduğu tahmin edilen çocuk felci, 1840’ta Alman doktor Jakob Heine tarafından resmi olarak bir hastalık kabul edildi. 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında sıklıkla görülen salgınlar, çocuk felcini dünyanın en korkulan hastalıklarından biri haline getirdi.

20. yüzyılın ortalarına gelindiğinde çocuk felci virusu, dünyanın her yerinde görülüyor ve her yıl yarım milyondan fazla insanın ölümüne yol açıyor ya da onu felç ediyordu.

Tedavisi olmadığı ve salgın hastalıklar arttığı için acil bir aşıya ihtiyaç vardı. 1950’lerin başında, ilk başarılı aşı ABD’li doktor Jonas Salk tarafından bulundu. Salk, aşıyı 1953’te kendisi ve ailesi üzerinde, bir yıl sonra da Kanada, Finlandiya ve ABD’de 1.6 milyon çocuk üzerinde test etti.

Testlerin sonuçları 12 Nisan 1955’te açıklandı ve Salk’ın inaktif çocuk felci aşısı (IPV) aynı gün ruhsat aldı. 1957’ye gelindiğinde yıllık vaka sayısı 58 binden 5 bin 600’e ve 1961’de ise 161’e düşmüştü.

Aşılama çabalarının evrensel ve düşük maliyetli olması gerektiğini savunan Salk, IPV’yi üretmek için altı ilaç şirketine lisans vererek formülasyon ya da üretim süreçlerinin bilgisini paylaşmaktan kar elde etmedi.

Salk, IPV’nin patentinin kime ait olduğu sorulduğunda, “İnsanlar diyebilirim. Patent falan yok. Güneşin patentini alabilir misiniz?” yanıtını verdi.

Haber İçin Tıklayınız