Şifremi Unuttum

COVID-19: Birleşik Krallık’ta 27 Kadının Ölümünde Gebelikte Aşılanma Konusundaki Kafa Karışıklığının Payı Olabilir


13 Ekim 2023

Birleşik Krallık’ta 27 kadının ölümünde pandemi sırasındaki “kafa karıştırıcı mesajların ve aşı tereddütünün” payının olabileceğinin bir grup uzman tarafından tespit edilmesinden sonra hamile kadınlara COVID aşısı olma çağrısı yapıldı.

COVID-19’a bağlı pnömoniden ölen kadınlar, öncesinde iki doz aşı yaptırabilecek durumda olmalarına rağmen aşılanmamışlardı. Bazıları aşıyı reddetmişti; bazılarında ise aşılamanın tartışıldığı belgelenmemişti. Ölen kadınlardan yalnızca birine tek doz aşı yapılırken, gripten ölen başka iki gebe kadına grip aşısı yapılmamıştı.

Oxford Nüfus Sağlığı Ulusal Perinatal Epidemiyoloji Birimiyle ortak yürütülen MBRRACE-UK işbirliği tarafından 2019 ile 2021 yılları arasında yürütülen çalışmada hamilelik sırasında veya hamilelikten sonraki bir yıl içinde ölen kadınların içinde bulundukları koşulları inceledi.

Bu yılın başlarında yayımlanan raporun ve önceki MBRRACE-UK raporlarının verileri, siyahi, Asya kökenli ve dezavantajlı durumdaki kadınların anne sağlığı konusundaki kalıcı eşitsizliklerden nasıl olumsuz etkilediğini gösteriyor.

COVID-19 infeksiyonu, 2019 ile 2021 yılları arasında anne ölümlerinin önde gelen nedeniydi ve ölen kadınlar çoğunlukla etnik azınlıklardandı. Gebelik sırasında veya gebelikten sonraki 6 hafta içinde COVID-19’dan ölen 33 kadından 14’ü Asyalı, beşi siyahiydi.

MBRRACE-UK ortak çalışması, pandeminin sağlık sistemindeki açıkları gösterdiğini ve gebelikte aşılama tartışmalarını yeniden alevlendirdiğini ortaya koydu.

Son raporda şu ifadelere yer verildi: “Araştırmaya dayalı kanıt eksikliğinden kaynaklanan karmaşık mesajlar ve bunun sonucunda klinisyenler, gebe ve yeni doğum yapmış kadınlar arasında, özellikle de dezavantajlı ve etnik azınlık gruplarından gelen kadınlar arasında, aşı tereddütünün yaygın olduğu belgelendi.

Bu kadınların ölümleri bu durumun sonuçlarının kanıtıdır. Bununla beraber benzer sorunların gelecekte yaşanmasını önlemek üzere planların yürürlükte olup olmadığı net değildir.

Bu durum sadece COVID-19’a özgü değildir. Kadınlar hala grip gibi önlenebilir hastalıklardan ölmektedir.  Gebelikte aşılama konusunda tutarlı ve net mesajlara ihtiyaç olduğu vurgulanmaktadır.”

Haber İçin Tıklayınız