Şifremi Unuttum

Sırbistan’da İki Kişi Batı Nil Ateşi Nedeniyle Yaşamını Yitirdi


17 Ekim 2023

Sırbistan’da infekte sivrisinek ısırığıyla bulaşan mevsimsel bir hastalık olan Batı Nil Ateşi nedeniyle Juznobacka bölgesinden bir kişi ve Zapadnobacka bölgesinden bir kişi olmak üzere iki kişi yaşamını yitirdi. Sırbistan Halk Sağlığı Enstitüsü verilerine göre 14 Ekim 2023 itibarıyla bu sezonki toplam hasta sayısı 89’dur.

Sırbistan’da haziran ayından kasım ayının ilk yarısına kadar bu hastalığın yoğun sürveyansı gerçekleştirilmektedir. İlk belirtiler genellikle infekte sivrisinek ısırığından sonraki 3. ve 14. günler arasında ortaya çıkmaktadır. Ancak sivrisinek ısırığına maruz kalanların %80 kadarı herhangi bir semptom göstermemektedir. Bu durum, Halk Sağlığı Enstitüsü müdürü Verica Jovanović tarafından doğrulanmıştır.

Prof. Dr. Jovanović, “İnfekte olanların yaklaşık %25’inde, genellikle hafif nitelikte olan, yüksek ateş, kas ağrısı, eklem ağrısı ve aynı zamanda genel kötü durum gibi belirli semptomlar görülüyor” dedi. İnfekte hastaların yüzde biri karmaşık bir hastalık durumuna sahip olmaktadır.

Dr. Jovanović şöyle devam etti:

“Bu karmaşık durumlar çoğunlukla beyin zarı ve dokusunun iltihaplanmasıyla ilişkilidir, bu nedenle sağlık durumunu en sık karmaşıklaştıran ensefalit ve menenjittir. Şiddetli klinik vakalar, kişinin klinik durumunu kötüleştiren yüksek ateşle kendini gösterir. Aynı zamanda kasılmalar da meydana gelir, kafa karışıklığı durumları ortaya çıkar ve kişi kendini çok kötü hissedebilir.

Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede doktorla iletişime geçmek önemlidir ve hastalar çoğunlukla İnfeksiyon Hastalıkları Bölümü’ne yönlendirilir. Batı Nil Ateşi ülkemizde ilk kez 2012 yılında kaydedildi. RTS, o tarihten bu yana bu virusun neden olduğu 1296 vakasının kaydedildiğini yazıyor. Ancak bu tür vakaların daha fazla olduğu düşünülüyor.

Surveyans ile belirli sayıda vakayı kaydedebiliyoruz, çoğu zaman belirgin bir belirti ve klinik tablo sergileyen vakaları. Ne yazık ki önceki dönemde Batı Nil Ateşi nedeniyle ölümler de yaşandı. Sırbistan’da şu ana kadar 1296 vaka kaydettik, son 11 yılda ölümcül sonuçlar da ortaya çıktı.”

Haber İçin Tıklayınız