Şifremi Unuttum

Artvin’de Üç Köy Kuduz Nedeniyle Altı Aylığına Karantinaya Alındı


20 Eylül 2023

Artvin’in Arhavi ilçesinde sahibini ısırdıktan sonra ölen köpeğe kuduz teşhisi konuldu, tedbir amaçlı üç köy altı aylığına karantinaya alındı.

Arhavi’ye bağlı Yolveren köyünde, 4 gün önce sahibi olduğu köpeğin saldırısına uğrayan M.G. (70) hastaneye başvurdu. Vücudunu çeşitli yerlerinden yaralanan M.G. tedavisi sonrası taburcu edildi.

Veteriner gözetiminde tutulan köpek ise öldü. Durumdan şüphelenen veteriner hekim, köpeği Erzurum Veteriner Kontrol Enstitüsü’ne gönderdi. Burada incelenen köpeğe kuduz teşhisi konuldu. Teşhis sonrası Yolveren köyü ile çevre köyler Kavak ve Ulaş, hayvan hareketlerinin incelememesi için altı ay süreliğine karantinaya alındı. Hayvan giriş çıkışı yasaklanan köylerde ekipler çalışmalara başladı.

AŞILAMA VE TOPLAMA ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

Artvin’in Arhavi ilçesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, tedbir amaçlı hayvan hareketliliğini kısıtlama kapsamında karantinaya alınan Yolgeçen, Kavak ve Ulaş köylerinde köpeklerin toplanarak en yakın barınağa götürülmesi ve sahipli köpeklerin de yeniden aşılanması için çalışma başlattı.

Üç köy tedbir amaçlı altı aylığına karantinaya alındı.

Haber İçin Tıklayınız