Şifremi Unuttum

DSÖ’den Maymun Çiçeği Raporu: 90 Bin Vaka, 156 Ölüm Rapor Edildi


26 Ağustos 2023

Dünya Sağlık Örgütü basın toplantısında maymun çiçeği virusuyla ilgili son duruma ilişkin bilgiler verildi. 90 binin üzerinde maymun çiçeği virusu vakası görüldü, 156 kişi virus nedeniyle öldü.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelinde 90 binin üzerinde maymun çiçeği virusu vakası görüldüğünü ve 156 kişinin virus nedeniyle yaşamını yitirdiğini bildirdi.

156 ÖLÜM RAPOR EDİLDİ

DSÖ’nün haftalık basın toplantısında, maymun çiçeği virusuyla ilgili son duruma ilişkin bilgi veren Ghebreyesus “Şu ana kadar DSÖ’ye 114 ülkeden 90 binden fazla maymun çiçeği virusu vakası ve bununla bağlantılı 156 ölüm rapor edildi. Ancak bazı ülkelerdeki eksik raporlama nedeniyle gerçek vaka ve ölüm sayısının daha yüksek olduğunu biliyoruz” dedi. Özellikle Asya’da vaka sayısında son 2 ayda büyük artış olduğunu belirten Ghebreyesus, Afrika’dan da düzenli olarak vaka bildirimi almaya devam ettiklerini söyledi. Ghebreyesus, ülkelerin uzun vadede maymun çiçeği virusunu yönetmelerini destekleyecek ve kalıcı öneriler konusunda bir inceleme komitesi oluşturduklarını belirtti.

“COVID TEHDİDİ SÜRÜYOR”

Ghebreyesus, iki hafta önce COVID-19’un uzun vadeli yönetimine ilişkin kalıcı tavsiyeler yayımladıklarını ve bu virusun küresel bir sağlık tehdidi olmaya devam ettiğini hatırlatarak “DSÖ’nün COVID-19’a ilişkin verilere ulaşma imkanı azaldı” dedi. “Bazı ülkelerde salgından dolayı hastaneye yatış, yoğun bakıma kabul ve ölümlere ilişkin raporların arttığını da dile getiren Ghebreyesus, COVID-19’un BA.2.86 ve EG.5.1 (Eris) gibi varyantlarının riskini değerlendirebilmek için ülkelerden gelecek raporların önemine işaret ederek “Tüm ülkeleri hayat kurtarmak ve uzun süreli COVID-19 yükünü önlemek için mevcut tavsiyeleri uygulamaya çağırıyoruz” dedi.

Haber İçin Tıklayınız