Şifremi Unuttum

Dünya Sağlık Örgütü Koronavirusun ‘Eris’ Adıyla Bilinen EG.5 Varyantıyla İlgili Risk Değerlendirme Raporu Yayımladı


9 Ağustos 2023

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 9 Ağustos 2023 Çarşamba günü yayımladığı risk değerlendirme raporunda, “Eris” adıyla bilinen EG.5 varyantının durumunu “Dikkat Çeken Varyant” olarak güncelledi.

EG.5, omikron varyantının alt soyu olup Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Güney Kore ve Japonya dahil 51 ülkede tespit edilmiştir. Daha önce “İzlenmekte Olan Varyant” sınıfında yer alan EG.5’in global insidansının 19-25 Haziran haftasında %7.6’dan, 17-23 Temmuz haftasında %17.4’e ulaştığı, ACE-2 reseptörlerine bağlanmayı kolaylaştıran ve bağışıklıktan daha kolay kaçmasını sağlayan genetik özellikleri nedeniyle küresel olarak yayılabileceği ve vaka insidansında artışa katkıda bulunabileceği belirtilmektedir. Raporda EG.5’in daha ağır seyirli hastalık yaptığına dair veri olmadığını vurgulayan DSÖ, ülkelere SARS-CoV-2 varyantlarının takibine devam etmeleri ve bilgi paylaşmaları konusunda öneride bulunmaktadır.

DSÖ’nün önümüzdeki dönem için önerdiği ve yüksek gelirli ülkelerde bir ay içinde kullanıma girmesi beklenen monovalan COVID-19 aşısı içinde xbb soyundan bir varyant yer alacağı için, bu aşının EG5 infeksiyonlarına karşı da etkili olması beklenmektedir.

DSÖ Raporu İçin Tıklayınız