Şifremi Unuttum

Bir Araştırmaya Göre Antibiyotik Direncindeki Artış Hava Kirliliği ile Bağlantılı


8 Ağustos 2023

Araştırma, Dünya Sağlık Örgütü hava kalitesi yönergelerinin uygulanması durumunda antibiyotik direnciyle ilişkili ölümlerin %23’ünün önlenebileceğini öngörüyor.

Antibiyotiğe dirençli mikropların artışı dünyayı tedirgin etti. Süper mikroplar şimdiden AIDS, sıtma ve bazı kanserlerden daha fazla insanı öldürüyor. Kısa ve orta vadede görüntü iç karartıcı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), antibiyotik direncini “küresel sağlığa yönelik en büyük tehditlerden biri” olarak değerlendiriyor ve sorunu büyüten bir unsur olarak yanlış ve aşırı antibiyotik kullanımına işaret ediyor. Dikkatler çoğunlukla antibiyotiklerin uygunsuz kullanımında toplansa da araştırılan tek neden bu değil. The Lancet Planetary Health’te Pazartesi günü yayımlanan yeni araştırma, antibiyotik direnci ile kirlilik arasında bir korelasyon buldu: hava kirliliği ne kadar çoksa, antibiyotik direnci de o kadar çok.

Yazarlar bulgularının yalnızca bir bağlantı olduğunu kabul ediyorlar; nedensellik ilişkisi kurulamaz ve bağlantıyı açıklayan mekanizmalar net değil. Ancak araştırmacılar, hava kirliliği seviyelerinin düşürülmesinin antibiyotik direncini azaltmaya yardımcı olabileceğini savunuyorlar ve WHO hava kalitesi yönergelerine uyulması halinde 2050 yılına kadar antibiyotik direncinde %17’lik bir azalma sağlanabileceğini öngörüyorlar.

Haber İçin Tıklayınız