Şifremi Unuttum

CDC 60 Yaş Üstü Yetişkinlere RSV Aşısını Öneriyor


29 Temmuz 2023

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Direktörü Dr. Rochelle P. Walensky, CDC Aşı Uygulamaları Danışma Komitesi’nin GSK ve Pfizer’in yeni Solunum Sinsitiyal Virusu (RSV) aşılarının 60 yaş ve üstü kişilerde kullanımıyla ilgili  tavsiyelerini onayladı. Söz konusu kişiler, RSV aşısının kendileri için doğru olup olmadığı konusunda hekimlerinin tavsiyesine bağlı olarak tek doz aşı olabilecekler.

Şiddetli RSV hastalığı açısından yüksek risk altındaki kişiler arasında yaşlılar, kronik kalp veya akciğer hastalığı olan yetişkinler, bağışıklık sistemi zayıf yetişkinler ve bakım evlerinde yaşayan yetişkinler bulunmaktadır. CDC, RSV’nin her yıl yaşlı yetişkinler arasında yaklaşık 60 000–160 000 hastaneye yatışa ve 6 000–10 000 ölüme neden olduğunu tahmin etmektedir.

ABD’de RSV’ye karşı onaylanan bu yeni aşıların önümüzdeki sonbaharda piyasaya çıkması bekleniyor. Bu aşılar, çok sayıda solunum yolu infeksiyonunun dolaşımda olabileceği bir zamanda yaşlıları şiddetli RSV hastalığına karşı koruma imkanı sunacaktır. Yetişkinlere sağlık hizmeti verenler, sonbaharda solunum yolu infeksiyonlarını önlemeye yönelik başka hangi aşıları olmaları gerektiğini hastalarıyla konuşmalıdır.

Haber İçin Tıklayınız