Şifremi Unuttum

İngiltere, Türkiye Seyahatinden Dönenlerde Yüzlerce Salmonella Olgusu Bildirdi

25 Temmuz 2023

Birleşik Krallık’ta 2023’ün başından bu yana yaklaşık 250 Salmonella infeksiyonu Türkiye seyahatiyle ilişkilendirildi. Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), çoğunluğu Antalya bölgesine seyahet edip dönen kişilerde bir dizi gastrointestinal hastalık kümesi tespit etti. Tüm genom dizileme sonuçları bazı kümelerin ilişkili olduğunu ortaya çıkardı; bu durum ortak bir infeksiyon kaynağına işaret etmektedir.

Ocak ayının ortası ile 19 Temmuz arasında, 241 Salmonella enteritidis olgusu doğrulanmıştır ve bunların çoğunun örnek toplama tarihleri Nisan sonrasıdır.

Olguların %56’sı erkektir ve medyan yaş 29’dur. Seyahat bilgileri mevcut olan 93 olguda, kişiler Türkiye’de farklı otellerde kaldıklarını ve her şey dahil tatil paketinin bir parçası olarak çeşitli şeyler yediklerini bildirdiler.

UKHSA, hastalığın kaynağı belirlenemediği için okulların yaz tatiline girmesinden önce bir uyarı yayımladı. UKHSA, Türk sağlık yetkilileri ve diğer uluslararası halk sağlığı kurumlarının dahil olduğu soruşturmalar devam etmektedir.

Haber İçin Tıklayınız