Şifremi Unuttum

DSÖ: Dünya Nüfusunun Yarısı Dang Virusu Riski Altında


22 Temmuz 2022

DSÖ, dünya nüfusunun yarısının, sivrisinek ısırığıyla bulaşan ve şiddetli grip benzeri semptomlara neden olan viral hastalık ‘dang humması’ riski altında olduğunu duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Tropikal Hastalıklar Birim Başkanı Dr. Raman Velayudhan, 2000-2022 yılları arasında tespit edilen dang virusu vaka sayısının sekiz kat artış gösterdiğini, 2022’de 4.2 milyon vakaya rastlandığını belirtti. Velayudhan, “Dünya nüfusunun yaklaşık yarısı dang virusu riski altındadır ve bu virus yaklaşık 129 ülkeyi etkilemektedir” dedi. Velayudhan ayrıca vakalardaki yükselişi nedeni olarak iklim değişikliğini işaret etti. “Daha yüksek ortalama sıcaklıklar, yağışlar ve daha uzun kuraklık dönemleriyle belirginleşen iklim değişikliği, dünya çapında rekor sayıda dang infeksiyonuna yol açabilir. Bazı durumlarda, özellikle de ikincil infeksiyon olarak adlandırdığımız ikinci kez enfeksiyona yakalandığınızda, bu ciddi dang hastalığına yol açabilir ve ölümcül de olabilir. 2000 yılında yaklaşık yarım milyon vakamız vardı ve 2022’de 4.2 milyondan fazla vaka kaydettik, bu da gerçekten sekiz katlık bir artışı gösteriyor” dedi.

HER KOŞULDA HASTALIK RİSKİ VAR

Velayudhan, sivrisineklerin hem kuraklıkta, hem de sağanak yağış ve selin meydana geldiği durumlarda hayatta kalabildiğine dikkat çekerek, dang virusu riskinin her koşulda artış gösterdiğini belirtti.

DSÖ’den söz konusu hastalığa ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Dang hummasının spesifik bir tedavisi yoktur ve doğrudan bir ilaç müdahalesi de mevcut değildir. Hastalık genellikle ateş ve ağrıyı tedavi eden ilaçlarla tedavi edilir. Bir dang humması testinin güvenilir sonuç vermesi iki ila üç gün sürer.”

Haber İçin Tıklayınız