Şifremi Unuttum

Dünyada Sifilis Vakaları Neden Artıyor?


14 Temmuz 2023

Sifilis ya da halk arasındaki adıyla frengi, bilinen en eski cinsel yolla bulaşan infeksiyonlardan biri. Bir zamanlar azaldığı düşünülen bu hastalık, endişe verici bir hızla tırmanarak yeniden gündeme geldi.

Sifilis, 1490’lardaki ilk kayıtlardan bu yana genelde yabancılara atfedilen pek çok isimle anılmış: “Fransız hastalığı”, “Napoliten hastalığı”, “Polonya hastalığı” vb.

“Büyük taklitçi” adı ise kalıcı hale gelmiş; zira frengi diğer infeksiyonları taklit etmede usta ve ilk belirtiler kolayca gözden kaçırılabiliyor. Tedavi edilmezse ciddi sonuçlara yol açabiliyor.

ABD’de cinsel yolla bulaşan infeksiyonlara (CYBE) ilişkin en son veriler Nisan ayına ait.

Bu verilere göre en büyük artışı frengi vakaları gösterdi ve 2020-21 yılları arasında vakalar yüzde 32 artarak 70 yıl içinde kayda geçen en yüksek vaka sayısına ulaştı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), salgının yavaşlama belirtisi göstermediği uyarısında bulundu.

CDC hastalıktaki bu ani artışa neden olan bazı “endişe verici” yeni eğilimlere işaret ediyor.

Konjenital (doğuştan) sifilis, annenin infeksiyonu hamilelik sırasında genellikle partnerinden kaptıktan sonra çocuğuna geçirmesi durumuna deniyor. Hastalık ölü doğumlara, bebek ölümlerine ve yaşam boyu süren sağlık sorunlarına neden olabiliyor. ABD’de 2020-21 yılları arasında bu vakalar yüzde 32 oranında keskin bir şekilde arttı.

Bu durum birçok sağlık uzmanını şaşırttı.

CDC’nin cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemeden sorumlu yetkilisi Leandro Mena, “15-20 yıl önce sifilisi ortadan kaldırmanın eşiğinde olduğumuzu düşünüyorduk” diyor. Sifilis oranlarını “son 20 yıldır görmediğimiz oranlar” diye nitelendiriyor.

Bu sadece ABD’ye özgü değil. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre 2020 yılında küresel çapta 7.1 milyon yeni sifilis vakası görüldü. İngiltere’de 2022 yılında sifilis vakaları 1948’den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı. CYBE alanındaki çalışmalarıyla bilinen STI Vakfı verilerine göre 2020-21 yılları arasında yüzde 8.4 arttı.

Vakalardaki artış, ön saflarda hizmet veren sağlık çalışanlarının aşina olduğu bir durum.

İnfeksiyona Treponema pallidum adı verilen bir bakteri neden oluyor ve semptomlar dört aşamaya ayrılıyor. En erken dönem, temas yerinde ağrısız bir yara veya döküntü ile ortaya çıkıyor. Kas içi penisilin uygulamanın infeksiyonu tedavi etmenin en etkili yolu olduğu düşünülüyor. Ancak sifilis tedavi edilmezse uzun vadede nörolojik ve kardiyovasküler (kalp ve damar) hastalıklara yol açabiliyor.

Türkiye’de en büyük artış sifiliste

WHO verilerine göre 30’dan fazla bakteri, mantar, virus ve parazit cinsel yolla bulaşan infeksiyonlara yol açıyor.

WHO’nun 2020 tahminlerine göre, her yıl 374 milyon yeni vakada tedavi edilebilir dört infeksiyondan birine (klamidya, gonora, sifilis, trikomoniyaz) rastlanıyor.

Bunların 129 milyonu klamidya, 82 milyonu gonore, 7.1 milyonu sifilis ve 156 milyonu trikomoniyaz.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de bu infeksiyonlar arasında en fazla sifilise rastlanıyor. Sifilis vakaları 2012’den bu yana hızlı artış gösterdi. 2012’de 281’e kadar düşen vaka sayısı 2022’de 3533’e yükseldi.

2022’de CYBE’ler arasında 133 gonore, 31 klamidya, 2971 HIV-AIDS vakası kayda geçti.

Haber İçin Tıklayınız