Şifremi Unuttum

DSÖ, Antimikrobiyal Dirençle İlgili Öncelikli 40 Araştırma Konusunu Ana Hatlarıyla Belirledi


22 Haziran 2023

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyadaki bilim adamlarının antimikrobiyal dirençle (AMD) mücadelede insan sağlığına ilişkin en acil konuları ele alması için araştırma gündemini ilk kez yayımladı. Küresel araştırma gündeminde, 2030 yılına kadar cevaplanması gereken ilaca dirençli bakteri, mantar ve Mycobacterium tuberculosis ile ilgili 40 araştırma konusu Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda özetlenmektedir.

İnsan sağlığında AMD için DSÖ Küresel Araştırma Gündemi, AMD’nin epidemiyolojisini, yarattığı yükü ve itici güçlerinin yanında infeksiyonların ve direncin ortaya çıkmasını önlemek için bağlama özel ve uygun maliyetli stratejileri kapsayan inovasyon ve uygulama araştırmalarına zemin hazırlayacaktır.

Ayrıca, yeni tanı testlerinin ve iyileştirilmiş tedavi rejimlerinin keşfi, veri toplamak ve bunu politikaya dönüştürmek için uygun maliyetli yöntemlerin belirlenmesi ve kaynakların sınırlı olduğu ortamlarda mevcut müdahalelerin nasıl daha verimli uygulanacağı konularında yol gösterecektir. Sonuçta üretilen bulgular, özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde antimikrobiyal dirence verilen yanıtı güçlendirmeye yönelik politikalar ve müdahaleler için bilgi sağlayacaktır.

Haber İçin Tıklayınız