Şifremi Unuttum

AIDS’in Kesin Tedavisinde Önemli Gelişme: HIV Taşıyan Makaklar Kök Hücre Nakliyle Tedavi Edildi


17 Haziran 2023

ABD’de primatlar üzerinde yapılan bir araştırmada, Edinilmiş Bağışıklık Yetersizliği Sendromu’na (AIDS) yol açan İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virusu (HIV), kök hücre nakli ile tedavi edildi. Çalışma, dünya çapında yaklaşık 38 milyon insanı etkileyen AIDS’in kesin tedavisinin önünü açabilir.

ABD’li bilim insanları, dünya genelinde 38 milyon kişiyi etkileyen AIDS/HIV’e karşı önemli bir çalışmaya imza attı. Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesinden araştırmacılar, HIV duyarlılığı gösterdiği için AIDS araştırmalarında sıklıkla kullanılan HIV taşıyıcısı makaklar üzerinde çalıştı. Araştırmada, HIV taşıyıcısı sekiz makaktan dördüne sağlıklı donörlerden kök hücre nakli yapıldı. Kök hücre tedavisi yapılan dört makaktan nakil sonrası gelişen graft versus host hastalığı (GVHH) tedavi edilen iki makak HIV’i yendi.

Söz konusu iki makak, tedavilerinin üzerinden dört sene geçmesine rağmen yaşamlarını HIV negatif halde sürdürdü. Tedavi edilen makak grubundaki HIV’in önce kandan daha sonra lenf düğümlerinden temizlendiğine dikkati çeken araştırmacılar, hücre nakli tedavisi sonrasında iyileşme belirtisi gösteren insanlarda ise lenf bezlerinde birikmiş HIV’nin dolaşıma girmesiyle hastalığın tekrar nüksettiğini düşünüyor.

Haber İçin Tıklayınız