Şifremi Unuttum

Çocuklarda Şiddetli Karaciğer Hasarı Vakalarının Patlak Vermesinin Olası Suçlusu Belirlendi


31 Mart 2023

2021’in sonlarında, sokağa çıkma kısıtlamaları gevşetilip okullar yeniden açılırken, çocuklarda ciddi karaciğer hasarı vakalarının gizemli bir şekilde patlak vermesinin arkasında yaygın çocukluk virusları saldırısı olabilir.

Şiddetli akut hepatit ve karaciğer yetmezliği, sağlıklı çocuklarda son derece nadirdir ve vakalar uzmanları şaşırtmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, 2021 sonbaharından bu yana 46 eyalette 390 vakayı araştırdı. Yirmi iki çocuğa karaciğer nakli gerekiyordu ve 13 çocuk hayatını kaybetti. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya çapında yaklaşık 1000 vaka var.

Nature dergisinde yeni yayımlanan araştırma, olası bir suçluya işaret ediyor: Adeno-ilişkili virus 2, başka bir deyişle daha önce hastalığa neden olduğu bilinmeyen bir virus olan AAV2. Araştırılan vakaların %93’ünde araştırmacılar AAV2 saptadı.

Ancak daha da önemlisi, araştırmacılar AAV2’nin tek başına hareket ediyor gibi görünmediğini keşfettiler. Karaciğer hücrelerine girmek için “yardımcı” viruslara – diğer infeksiyonlara – ihtiyacı vardı.

“Beklenmedik bir bulgu”

Çalışma, kan, dışkı ve karaciğer biyopsi örneklerini analiz eden şiddetli hepatiti olan 16 ABD’li çocuğa odaklandı. Vakaların çoğunda, hastalara aynı anda üç veya dört yaygın virus bulaştı.

Kaliforniya Üniversitesi-San Francisco Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarı direktörü kıdemli çalışma yazarı Dr. Charles Chiu, çoklu koinfeksiyonların “beklenmedik bir bulgu olduğunu” söyledi.

Vakaların üçte birinde dört virusun kanıtı var

Vakaların %75’inde, araştırmacılar aynı anda en az üç virus bulaştığına dair kanıt buldular. Vakaların yaklaşık üçte birinde dört virusun kanıtı vardı.

Bir dizi virus tespit edildi. Bunlardan biri, daha önce hastalıklarda potansiyel bir şüpheli olarak tanımlanmış olan adenovirus tip 41 idi. Bu virus genellikle mide rahatsızlığına neden olur. Araştırmacılar ayrıca mononükleoza neden olabilen bir herpes virusu, bir enterovirus ve Epstein-Barr virusu buldular.

Bulgular, koinfeksiyonların doğrudan şiddetli hepatite neden olduğunu kanıtlamasa da önemli ipuçları veriyor.

Haber İçin Tıklayınız

Makale İçin Tıklayınız