Şifremi Unuttum

Prof. Dr. Alpay Azap’tan Deprem Bölgesine Tetanos, Kızamık ve Suçiçeği Uyarısı


22 Mart 2023

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon (KLİMİK) Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, deprem bölgesinde tetanos, kızamık ve su çiçeği ile ilgili uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Azap, bölgedeki Aile Sağlığı Merkezlerinin zarar görmesi ve büyük bir nüfusun başka şehirlere göç etmesi nedeniyle çocukluk çağı aşılamalarında da aksaklıklar yaşanabileceğini kaydederek, “Aksi taktirde önümüzdeki haftalarda kızamık, suçiçeği gibi hızla bulaşan ve yayılan salgın hastalıkların yeniden ortaya çıkma riski var” dedi.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon (KLİMİK) Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği (ASYOD) tarafından 15-18 Mart tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilen Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi’nde deprem sonrası yaşanabilecek infeksiyon hastalıkları ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Demirören Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Azap, tetanos tehlikesine dikkat çekti. Deprem bölgesinden başka şehirlere göç eden depremzedelere dikkat çeken Prof. Dr. Azap, çocukluk çağı aşılamalarının da aksamaması için bölgeden başka illere gidenlerin bir an önce gittikleri yerlerdeki aile sağlığı merkezlerine kayıt yaptırması gerektiğini kaydetti. Prof. Dr. Azap, bölgede henüz büyük bir salgın hastalık yaşanmadığını söyleyerek “O bölgede çalışan arkadaşlarımızdan öğrendiğimiz kadarıyla bazı infeksiyonların sıklığında bir miktar artış var. Ama böyle COVID’deki gibi hızlı bir şekilde yayılan bir infeksiyon hastalığından bahsetmiyoruz. Bazı hastalıklarda (kümesel) artışlar var. Örneğin uyuz vakalarında, ishallerde artış olduğunu biliyoruz. Bu da bölgelere göre farklılık gösteriyor. Çünkü her bölgenin kendi özel durumu da söz konusu. Örneğin bazı şehirlerde kanalizasyon alt yapısı çok fazla hasar görmediği için kullanım ya da içme suyuna ulaşımda sıkıntılar yok. Ama Antakya merkez, Samandağı ilçesi, Maraş merkez ve bazı ilçelerinde hala bu konularla ilgili eksiklikler olduğunu öğreniyoruz” şeklinde konuştu.

HAVALAR ISINIYOR SİNEKLERE KARŞI ÖNLEM ALINMALI’

Havaların ısınmasıyla beraber sinek, sivrisinek gibi sorunların da bölgede ciddi sıkıntılara yol açabileceğini kaydeden Prof. Dr. Azap, bunlarla ilgili şimdiden çok iyi önlemler alınması gerektiğini vurgulayarak, “Sinek, sivrisinek gibi vektör dediğimiz, hastalık taşıyabilecek canlıların artması da söz konusu olabilecek havaların ısınmasıyla. Bu da infeksiyonları kolaylaştıracak bir faktör. Dolayısıyla bunlarla ilgili şimdiden ciddi bir şekilde önlem alınması gerekiyor” diye konuştu.

‘DEPREMLERDEN SONRA TETANOS VAKALARINDA ARTIŞ OLABİLİR’

Depremlerden sonra endişe veren tablolardan birinin tetanos hastalığı olduğuna da dikkat çeken Prof. Dr. Alpay Azap, şunları söyledi: “Tetanos vakalarında artışlar olması depremlerden sonra çok beklendik bir durumdur. Dünyada da bunun örnekleri var. Çünkü tetanos, tozda, toprakta çok yoğun bir şekilde bulunan bir sporlu bakteri. Şöyle bir sorun var, hafif yaralanma ile bile olsa, eğer yara yeri oksijensiz bir ortam içeriyorsa, o zaman tetanos sporları basile dönüşerek tetanos toksini üretebilir ve kişilerde tetanos hastalığına sebep olabilir. Böyle çok sayıda kişi olduğunu düşünüyoruz açıkçası. Yani enkazdan kendi çabasıyla kurtulup, herhangi bir sağlık kuruluşuna görünmeden yakınlarını kurtarmak üzere enkaz başında kalıp hala bölgede yaşayan ya da bölgeyi terk etmiş başka şehirlere gitmiş vatandaşlarımız var. Bizim takip ettiğimiz, depremden kurtulup daha sonra Aydın’da bir hastaneye başvuran bir vaka da tespit edildi bu şekilde. Ama hastanın durumunun iyi olduğunu, tedavilere iyi yanıt verdiğini öğrendik”

Tetanosun kuluçka süresinin yaklaşık 90 günü bulabildiğine işaret eden Prof. Dr. Azap, yaranın durumu veya kişinin bağışıklık yanıtına göre bu sürenin değişebileceğini vurgulayarak, “Yaralanmanın ağırlığına göre ve kişinin bağışıklık sistemi durumuna göre bu süre değişebilir. İki güne bile düşebilir ya da uzayabilir. En ideali, yaralanma olduktan en kısa sürede tetanos aşısı olmaktır. Ama buradan da şöyle bir anlam çıkmasın, deprem bölgesinde yaşayan herkes mutlaka tetanos aşısı olmalı demiyoruz. Tetanos riskli yaralanması olup, herhangi bir sağlık kontrolünden geçmemiş ve son 10 yıl içerisinde de hiç tetanos aşısı olmayan kişilere aşılanmayı öneriyoruz” dedi.

Haber İçin Tıklayınız