Şifremi Unuttum

Avrupa’da Botulinum Toksini ile Tıbbi İşlemlerin Ardından Botulizm Vakaları: 63 Vaka Türkiye’de İşlem Gördü


19 Mart 2023

Şubat 2023’ün sonlarından 10 Mart 2023’e kadar Almanya’da (12), Avusturya’da (1), İsviçre’de (1) ve Türkiye’de (53) mide içine botulinum toksini (BTX) enjeksiyonu ile ilişkili, muhtemelen iyatrojenik kaynaklı 67 botulizm vakası rapor edildi.

Şu anda mevcut bilgiler, 22 Şubat-1 Mart 2023 tarihleri arasında tüm hastalara vücut ağırlığını azaltma amaçlı tıbbi müdahale yapıldığını göstermektedir.

Detaylı bilgi alınan 63 vakadan 60’ına İstanbul’daki özel bir hastanede, diğer üç vakaya ise İzmir’de özel bir hastanede BTX enjeksiyonu ile tıbbi müdahalede bulunulduğu açıklandı. Botulizmde klinik tablonun şiddetinin değişken olması nedeniyle başka vakaların tespit edilmesinin mümkün olduğu söylendi.

Hastaların semptomlarının hafif ile şiddetli arasında değiştiği ve birkaç vakanın klinik durumu nedeniyle hastaneye (çoğunun yoğun bakım ünitelerine) yatması ve botulinum antitoksin tedavisi görmesi gerektiği aktarıldı.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), AB/AEA vatandaşlarını, şu anda ciddi botulizm riski ile ilişkili olduğu için, Türkiye’de BTX ile intragastrik obezite tedavisi görmemeleri konusunda şiddetle uyardı.

Haber İçin Tıklayınız