Şifremi Unuttum

DSÖ İnfeksiyon Riskine Karşı Uyardı: Depremin Sağlık Sistemi Üzerinde Etkisi Büyük Olacak


8 Şubat 2023

Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü Margaret Harris, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremde su ve kanalizasyon sistemlerinde oluşan zarar nedeniyle infeksiyon riskinin arttığını söyledi. Harris, bölgede bulaşıcı hastalıklar önlemek için çalışılması gerektiğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye ve Suriye’de yaşanan depremin sağlık hizmetleri üzerinde büyük ve uzun vadeli bir etkisi olacağı konusunda uyardı. DSÖ sözcüsü Margaret Harris, bölgede solunum yolu infeksiyonlarının artabileceğini ve bunun önlenmesi gerektiğini söyledi.

Harris, kurtarma ekipleri insanları enkazın altından çıkarmaya devam ederken, yardım ekiplerinin cerrahi ve travma bakımı için malzeme gönderdiğini söyledi. Harris, tekerlekli sandalyeler, diyabet ve hipertansiyon gibi kronik hastalıklar için ilaçlar da dahil olmak üzere diğer sağlık hizmetlerinin hızlı bir şekilde sağlanmasının da önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Harris, “İnsanların sağlığında uzun vadeli çok fazla değişiklik meydana gelecektir. Dün enkaz altında doğmuş bir bebek gördük. Arabalara sığınan insanların önümüzdeki günlerde bebekleri dünyaya gelecek” dedi. Harris, erken değerlendirmelerin en az 15 hastane ve yüzlerce sağlık tesisinde hasar olduğunu gösterdiğini söyledi.

“Su kaynaklı infeksiyon riskini artırıyor”

Harris, “Bulaşıcı hastalıkları önlemeye çalışmalıyız. Bağışıklık sistemi muazzam bir baskı altında olan insanlar, soğukta zor koşullarda bir araya toplanmış durumda” diyerek su ve kanalizasyon sistemlerinde oluşan zararın da su kaynaklı infeksiyon riskini artırdığını ekledi. Birçok insanda ciddi bir zihinsel travma olacağını belirten Harris, “Bu yüzden en başından psikososyal destek getirmemiz gerekiyor” dedi.

Haber İçin Tıklayınız