Şifremi Unuttum

Koronavirustan 8 Haftada 170 Bini Aşkın Ölüm


25 Ocak 2023

DSÖ Başkanı Ghebreyesus, koronavirus kaynaklı ölümlerde son dönemde yaşanan artışa dikkat çekti. Sekiz haftada 170 bini aşkın kişinin virus nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Ghebreyesus, “Bunlar sadece raporlanan ölümler, gerçek rakamlar bundan daha fazla” dedi. Koronavirusun hafife alınmaması uyarısında bulunan DSÖ Başkanı, “Bizi şaşırttı ve şaşırtmaya devam edecek. Daha fazlasını yapmazsak virus öldürmeye devam edecek” diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, son 8 haftada COVID-19 nedeniyle 170 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Ghebreyesus, küresel sağlık durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Geçen yıl aralık ayının başından bu yana COVID-19 kaynaklı haftalık ölümlerde yaşanan artışa dikkati çeken Ghebreyesus, “Son 8 haftada 170 binden fazla kişi COVID-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Bunlar sadece raporlanan ölümler, gerçek rakamlar bundan daha fazla” dedi.

“ARTAN ÖLÜMLER ENDİŞELENDİRİYOR”

DSÖ’nün en yüksek alarm seviyesi olan “Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu”nu ilan etmelerinin üzerinden üç yıl geçtiğini aktaran Ghebreyesus, bu hafta COVID-19 Acil Durum Komitesinin, virusla ilgili durumun halen küresel bir acil durum teşkil edip etmediğini tartışmak için toplanacağını söyledi.

Ghebreyesus, “Acil Durum Komitesinin tavsiyesini önceden almayacağım ancak birçok ülkede durum ve COVID-19 nedeniyle artan ölümler beni endişelendiriyor. Salgının ilk başladığı 3 yıl öncesine göre çok daha iyi durumda olsak da, salgına karşı küresel kolektif tepki bir kez daha baskı altında.” dedi.

“BİZİ ŞAŞIRTTI VE ŞAŞIRTMAYA DEVAM EDECEK”

Çok az sayıda kişinin, özellikle yaşlıların, yeterli seviyede aşılandığına değinen Ghebreyesus, birçok kişinin hatırlatma dozlarını olmadığını belirtti.
Kırılgan sağlık sistemlerinin grip ve diğer hastalıkların yanı sıra, COVID-19’un yüküyle başa çıkmakta zorlandığını da dile getiren Ghebreyesus, şöyle devam etti:
“Mesajım açık, bu virusu hafife almayın, bizi şaşırttı ve şaşırtmaya devam edecek. Sağlık araçlarını ihtiyacı olan kişilere ulaştırmazsak ve yanlış bilgilerle kapsamlı olarak mücadele etmek için daha fazlasını yapmazsak virus öldürmeye devam edecek.”

Haber İçin Tıklayınız