Şifremi Unuttum

Gereksiz Antibiyotik Kullanımı Binlerce Can Aldı


17 Kasım 2022

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), Avrupa’da her yıl 35 binden fazla kişinin gereksiz antibiyotik kullanımına bağlı antimikrobiyal dirençli infeksiyonlardan öldüğünü ve bu sayıların önceki dönemlere göre arttığını duyurdu.

ECDC tarafından Avrupa Antibiyotik Farkındalığı Günü nedeniyle yayımlanan rapora göre, 2016-2022 döneminin verileri, antimikrobiyal dirençli infeksiyonlardan ölenlerin sayısının önceki dönemlere göre arttığını gösterdi.

Bu tür infeksiyonların insan sağlığı üzerinde, grip, tüberküloz ve HIV/AIDS virusları benzeri etkisi bulunuyor. Bu türden en düşük infeksiyonlar Avrupa’nın kuzeyinde, en yüksek infeksiyonlar ise Avrupa’nın güneyinde ve doğusundaki ülkelerde bildirildi.

Raporda ECDC Direktörü Andrea Ammon’un şu ifadelerine yer verildi:

“Antimikrobiyal dirençli bakterilerle, özellikle son basamak antimikrobiyal tedaviye dirençli olan infeksiyonlara atfedilebilen ölümlerin sayısında endişe verici artışlar görüyoruz. Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı’nda her gün yaklaşık 100 kişi bu infeksiyonlardan ölüyor. Gereksiz antimikrobiyal kullanımını azaltmak, infeksiyon önleme ve kontrol uygulamalarını iyileştirmek, antimikrobiyal yönetim programları tasarlamak, uygulamak ve ulusal düzeyde yeterli mikrobiyolojik kapasiteyi sağlamak için daha fazla çaba gösterilmesi gerekiyor.”

Raporda, şöyle örnekler verildi:

“2021’de, farklı antimikrobiyal gruplara dirençli Acinetobacter türü vakalarının sayısı, 2018-2019 ortalamasının iki katından fazlaydı. Başka bir örnek, genellikle son çare olarak kullanılan bir antibiyotik olan karbapenemlere dirençli Klebsiella pneumoniae vakalarının yüzdesi. Bu oran 2020’de yüzde 31 ve 2021’de yüzde 20 daha artmıştır.

Raporda ayrıca 2012–2021 döneminde özellikle hastanelerde kullanılan “geniş spektrumlu” antibiyotiklerin oranında da artış görüldüğüne işaret edildi.

Haber İçin Tıklayınız