Şifremi Unuttum

Prof. Dr. Midilli İçin Cerrahpaşa’da Tören: Pandeminin En Önemli İsimlerindendi


9 Kasım 2022

Geçtiğimiz cuma günü kalp krizi sonucu 59 yaşında yaşamını yitiren Sağlık Bakanlığı Koronavirus Bilim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Viroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Midilli için çalıştığı fakültede bir anma töreni gerçekleştirildi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Amfisinde gerçekleştirilen anma törenine İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Sait Gönen, en yakın çalışma arkadaşı Doç. Dr. Mert Kuşkucu’nın yanı sıra, infeksiyon hastalıkları alanında Türkiye’nin en önemli isimleri, ağabeyi Kemal Midilli, yengesi Sabriye Midilli ile yeğenleri Belma ve Berna Midilli de katıldı.

Anma törenine Prof. Dr. Midilli’nin aynı zamanda meslektaşı ve arkadaşları olan Sağlık Bakanlığı Koronavirus Bilim Kurulu Üyesi ve Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek-Yavuz, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Emin Köse, Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi, İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Önder Ergönül, Koronavirus Bilim Kurulu Üyesi Medipol Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Recep Öztürk, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Fehmi Tabak, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Eski Başhekimi ve Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekayi Kutlubay ile pek çok meslektaşı, öğrencisi ve arkadaşı yer aldı. Ağabeyi, yengesi ve yeğenleri tören sırasında zaman zaman gözyaşlarını tutamadı.

“CUMHURBAŞKANI ONA VE EKİBİNE BİZZAT TEŞEKKÜR ETTİ”

Törende konuşan İ.Ü. Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, pandemi döneminde Prof. Dr. Midilli’nin sürecin yönetilmesindeki katkılarının çok önemli olduğuna ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat teşekkür ettiğine değinerek “Hakikaten Cerrahpaşa bir değerini kaybetti. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Kenan Midilli hocamızın önderliğinde COVID laboratuvarında ciddi çalışmalar sergiledi. COVID-19 laboratuvarımız devletimizin önemli mercilerinin COVID testlerini gerçekleştirdi ve bu laboratuvarın yönetimini Kenan Hocamız yaptı ve bu konu sır gibi saklandı. Mayıs 2020 tarihinde, Sayın Cumhurbaşkanımız üniversite hastanemizle canlı bir bağlantı gerçekleştirdi. Hastalarla görüştü, Dekan hocamızla ve o günkü Başhekimimiz Zekayi hocamızla görüştü. Görüşme sırasında, Kenan Midilli hocaya ve birlikte çalıştığı Doç. Dr. Mert Kuşkucu’ya bizzat ismen teşekkür etti. Tabii ki bu teşekkür laboratuvarımızın sergilediği başarıyı da gösteriyordu. Ben kendisine bu emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Çok büyük bir kayıp hepimiz için” dedi.

“TÜRKİYE’DE İLK VARYANT TESPİTİNİ O YAPTI”

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen ise yaptığı açıklamada, pandemi döneminde Türkiye’de daha varyant kavramı bilinmezken Prof. Dr. Midilli sayesinde ilk kez Gamma varyantının tespit edildiğini kaydederek “Çok değerli bir bilim insanımızı maalesef erken yaşta, en verimli olduğu bir dönemde kaybettik. COVID-19’un ne olduğunun bile zor bilindiği dönemlerde çok büyük bir misyon gerçekleştirdi Bilim Kurulu’nda. Ayrıca varyantlardan özellikle Gamma varyantını Türkiye’de ilk tespit eden ve bunu makale olarak da yayılmayan ekibin başındaydı hocamız. Çok üzgünüz hepimizin başı sağ olsun” diye konuştu.

“ÜLKEMİZDE TANI YÖNTEMLERİ ONUN SAYESİNDE YERLEŞTİ”

Sağlık Bakanlığı Koronavirus Bilim Kurulu Üyesi ve KLİMİK Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek-Yavuz ise pek çok ilke imza atan Prof. Dr. Midilli’nin ölümünün ardından, aşı karşıtı çevrelerde çirkin ithamlarda bulunulduğuna işaret ederek “Birçok ilkte imzası vardır. Pandemide, tanı yöntemleri konusunda her zaman en güçlü önerileri yapan insandı Bilim Kurulu’nda. Tanı yöntemlerinin ülkede kurulması, yerleşmesi anlamında COVID sürecinde en önemli rolü o oynadı. Pandemiyle ilgili de öngörülerinin hemen hepsi gerçekleşti. Bazı çevrelerde aşı ile ilişkilendiriliyor. Bu bizi üzüyor çünkü Kenan Hoca gerçekten kendi isminin bu şekilde alınmasından çok büyük rahatsızlık duyardı. COVID-19’un kendisinin bu kalp krizi riskini artırdığı bilimsel olarak gösterildi pek çok kez. Ama aşıların bu etkisine dair hiçbir bilimsel veri yok. Bu, çok yanlış bir yaklaşım. Kenan Hoca da COVID-19 olmayan nadir insanlardan biriydi çünkü çok iyi korunuyordu. Bu işi en iyi bilenlerden biri olduğu için ne aşısını ihmal etti, ne de kişisel korunma önlemlerini gevşetti” dedi.

“YILLARDIR KALPLE İLGİLİ PEKÇOK HASTALIĞI VARDI ZATEN”

Prof. Dr. Midilli’nin asistanı ve en yakın çalışma arkadaşı Doç. Dr. Mert Kuşkucu ise Midilli’nin yıllardır kalple ilgili problemleri olduğunu, diğer hastalıklarının da getirdiği riskler nedeniyle kalp kriziyle ilgili ciddi altyapısı olduğuna işaret ederek “En çok da bundan kaygı duyardı, biz de korkardık bu açıdan. Tabii COVID döneminde çok çalıştı, bu da onu çok yordu. Kendisi iyi korunmasına rağmen aşılarını da ihmal etmedi, ama altta yatan hastalıklarının da etkisiyle bu genç yaşta aramızdan ayrıldı maalesef. Zaten rahmetli babası da kalp krizinden vefat etmişti, yani ailesel riski de vardı. Çok üzgünüz çok büyük bir değerini kaybetti ülkemiz bilim camiası” diye konuştu.

Kuşkucu vefatının ardından sosyal medyada aşı karşıtlarının ithamlarına işaret ederek Prof. Dr. Kenan Midilli’nin kalp krizi açısından yüksek riskler taşıdığını bu söylemlerin kendilerini ve ailesini çok üzdüğünü söyledi.

“SON ANINDA YANINDAYDIM GEÇECEK DİYORDUK”

Prof. Dr. Midilli’nin son anlarına şahitlik eden Prof. Dr. Önder Ergönül ise “Bizim hastanemizde kaybettiğimiz için çok son dakikalarını yaşamış bir kişiyim. Gitmeden önce en son el ele tutuştuk, bu da geçecek diyorduk. Gerçekten inanıyordum geçeceğine ama olmadı. Uluslararası çok sayıda virologla birlikte çalıştım. Kenan bunların kesinlikle çok üzerinde bir bilim insanıydı” şeklinde konuştu.

“HAYATINDA BİLİMDEN BAŞKA BİR ŞEY YOKTU”

Tören sırasında zaman zaman gözyaşlarını tutamayan ağabeyi Kemal Midilli ise kardeşinin hayatında bilimden başka hiçbir şey olmadığını söyleyerek “Kenan paraya pula hiç değer vermeyen bir insandı. Onun için sadece bilim vardı, çalışmak vardı. Kendine de çok dikkat etmedi, çok çalıştı COVID döneminde. Bizim için çok büyük kayıp, bilim dünyası için de sizler için de çok büyük bir kayıp gerçekten” dedi. Yeğenlerinden Berna Midilli ise gözyaşlarını tutamayarak “Mükemmel bir insandı, çok iyi kalpli biriydi. Çok hassas, çok inceydi. Biz amcamızı kaybettik ama gerçekten sadece Türkiye değil, dünya çok önemli bir insanı kaybetti” diye konuştu.

Haber İçin Tıklayınız