Şifremi Unuttum

Bir Çalışmaya Göre Düzenli Fiziksel Aktivite COVID-19’un Risklerini Azaltıyor Olabilir


22 Ağustos 2022

Araştırma, düzenli egzersizin COVID-19 infeksiyonunun şiddetini, hastaneye yatış ve ölüm oranlarını etkileyebileceğini öne sürdü.

Küresel bir veri analizine göre günde yaklaşık 20 dakikalık düzenli egzersiz COVID-19 geliştirme veya hastalığa yakalanma riskinizi azaltır.

British Journal of Sports Medicine’de yayımlanan yeni havuzlanmış mevcut verilerin analizine göre, düzenli fiziksel aktivite daha düşük COVID-19 infeksiyonu, şiddeti, hastaneye yatış ve ölüm riski ile bağlantılıdır.

Çalışma, haftalık toplam 150 dakika orta yoğunlukta veya 75 dakika şiddetli yoğunlukta fiziksel aktivitenin en iyi korumayı sağladığını gösteriyor.

Düzenli egzersizin şiddetli solunum yolu infeksiyonlarına karşı koruyucu etkisi olduğu uzmanlar tarafından bilinmektedir.

Düzenli fiziksel aktivite, obezite veya tip 2 diyabet gibi olumsuz COVID-19 sonuçlarına yol açabilecek risk faktörlerinin insidansını azaltmak da dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararı ile ilişkilidir.

Araştırmacılar, çalışmanın sınırlılıkları nedeniyle bulguların dikkatle yorumlanması gerektiğini belirtiyorlar.

Önceki araştırmalar, fiziksel aktivitenin bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle solunum yolu infeksiyonlarının hem riskini hem de şiddetini en azından kısmen azaltabileceğini göstermektedir.

Haber İçin Tıklayınız