Şifremi Unuttum

Dünyanın Konuştuğu Hasta: Önce HIV ve COVID Sonra da Maymun Çiçeği

31 Temmuz 2022

Önce HIV’e yakalandı ardından pandemi döneminde COVID geçirdi. Geçtiğimiz Haziran ayında ise maymun çiçeği virusu nedeniyle 11 günü hastanede olmak üzere yaklaşık 3 hafta karantinada kaldı. İngiltere’de yaşayan 35 yaşındaki Harun Tulunay, maymun çiçeği ile ilgili tecrübelerini paylaşınca, bir anda dünyanın gündemine oturdu. Tolunay başından geçenleri anlattı.

Dünyanın konuştuğu hasta, önce HIV ve COVID-19’u sonra da maymun çiçeğini yendi. Geçtiğimiz Haziran ayında İngiltere’nin başkenti Londra’da maymun çiçeği teşhisi alan Türk hasta Harun Tulunay, yaşadığı hastalık deneyimini sosyal medyasından açıkça paylaşan Avrupa’daki ilk hasta oldu.

Tulunay’ın bu açıklamaları, Birleşmiş Milletler (BM) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün resmi sitelerinde de paylaşıldı. Bir anda dünyanın gündemine oturan Tulunay, yaşadıklarını anlattı.

Tulunay, 2015’de İngiltere’ye yerleştiğini, 2016 yılının Haziran ayında HIV teşhisi aldığını kaydederek pandemi döneminde de COVID’e yakalandığını söyledi ve maymun çiçeği teşhisiyle ilgili tecrübesini ise şu şekilde özetledi:

“Haziran’ın başında yüksek ateş ve aşırı üşüme, titreme, ter boşalması, lenf bezlerimde şişme ile hastalandım. Bir hafta boyunca ateşim hiç düşmedi. Daha sonra tükürüğümü dahi yutamayacak hale gelince hastaneye yatırdılar. 3 gün sonra da test sonucum pozitif geldi”.

Haber İçin Tıklayınız