Şifremi Unuttum

DSÖ’den “Maymun Çiçeği” Uyarısı: 30 Ülkede Görüldü

2 Haziran 2022

DSÖ Başkanı Ghebreyesus, 30 ülkede tespit edilen maymun çiçeğiyle ilgili “İncelemeler sürüyor fakat virusun kısa zamanda birçok ülkede görülmesi, tespit edilememiş bir yayılmaya işaret ediyor” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ/WHO), son haftalarda Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede yayılma gösteren maymun çiçeği virusunun şimdiye kadar 30 ülkede 550’den fazla kişiye bulaştığını bildirdi.

KLİMİK Derneği Başkanı ve İstanbul Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek-Yavuz da “Dünyada şu ana kadar yaklaşık 30 ülkeden (İran, İsrail dahil) 696 maymun çiçeği, 33 ülkeden (Bulgaristan, Yunanistan, G. Kıbrıs dahil) 706 etkeni bilinmeyen ağır çocuk hepatiti olgusu bildirildi. Merkezi konumdaki ülkemizden bildirim olmaması tuhaf” açıklamasını yaptı.

“Tespit edilememiş bir yayılma”

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre’deki merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Ghebreyesus, maymun çiçeğinin endemik olmadığı 30 ülkeden DSÖ’ye gönderilen 550’den fazla vakayı doğruladıklarını belirterek “İncelemeler sürüyor fakat virusun kısa zamanda birçok ülkede aynı anda ve ani şekilde görülmesi, tespit edilememiş bir yayılmaya işaret ediyor” dedi.

Ayrıca, maymun virusu taşıyan kişiyle herhangi bir fiziksel temasın, virusun bulaşması için yeterli olduğunu ekledi.

Daha fazla maymun çiçeği vakasının beklendiğini söyleyen Ghebreyesus, DSÖ üyesi ülkelere, şu adımları atma çağrısında bulundu:

  • Virusa dair incelemeleri ilerletme ve daha geniş gruplardaki vakaları araştırma
  • Maymun çiçeği bulaşma riski yüksek gruplara doğru bilgi sağlama
  • Risk grupları arasında virusun yayılımını önleme
  • Virusa karşı sahada görev yapan sağlık çalışanlarını koruma

Haber İçin Tıklayınız