Şifremi Unuttum

Dünya Sağlık Örgütü: COVID-19 Pandemisi Bu Yıl Bitebilir

31 Mart 2022

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “COVID-19 bu yıl bitebilir ve bu bizim için sonuncu olmalıdır.” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü Cenevre merkezindeki basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, DSÖ’nün 2022’de COVID-19’un küresel acil durumunu sonlandırmaya yönelik bugün yayımladığı planının detaylarını paylaşarak, Ukrayna ve Etiyopya’daki insani durumu değerlendirdi.

Ghebreyesus, “2022’de COVID-19 Küresel Acil Durumunu Bitirmek için Stratejik Hazırlık ve Mücadele Planı”nın dünya için uygulanılabilir olduğunu vurgulayarak “COVID-19 bu yıl bitebilir ve bu bizim için sonuncu olmalıdır.” ifadesini kullandı.

Virusun geleceğine dair 3 senaryo

Virusun evrimine dair üç senaryo bulunduğunu belirten Ghebreyesus, “En iyi senaryoda, bundan sonra güçlendirici aşı dozlarını gerekli kılmayacak şekilde az varyant görmüş olacağız. İkinci senaryoda virusun evrim geçirmeye devam ettiğini, fakat aşılamalar sayesinde ağır hastalık oranının azaldığını görebiliriz. En kötü senaryoya göre ise bundan sonra virusun daha şiddetli ve bulaşıcı varyantlarının çıktığını, bu yeni tehdide karşı hiçbir aşının işe yaramadığını görebiliriz.” şeklinde konuştu.

Ghebreyesus, söz konusu senaryolar ışığında DSÖ’nün planının gerçekleşmesi için her ülkenin virus takibi, aşılama, COVID-19’a karşı dayanıklı sağlık sistemi, virusla mücadele araçlarına eşit ulaşımın sağlanması ve küresel iş birliği konularına önem vermesi gerektiğini vurguladı.

Haber İçin Tıklayınız