Şifremi Unuttum

Yeni Bir Çalışmaya Göre Aşı Olmak Üremeyi Etkilemez, Ancak COVID Olmak Erkeklerde Etkileyebilir

22 Ocak 2022

Yeni bir çalışma, COVID-19 aşılarının erkeklerde veya kadınlarda doğurganlığı kötü etkilemediğini gösteriyor; ancak COVID-19 infeksiyonu erkeklerin üremesini 60 güne kadar etkileyebilir.

Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edilen ve Perşembe günü American Journal of Epidemiology’de yayımlanan araştırma, Kasım 2021’de sona eren yaklaşık bir yıl boyunca ABD ve Kanada’da 2100’den fazla kadından ve partnerlerinden alınan verileri izledi.

COVID aşılarının güvenliğine ilişkin artan kanıtlara ek olarak, COVID’e karşı aşılanmanın erkeklerde veya kadınlarda doğurganlık oranları üzerinde fark edilebilir bir etkisi olmadığını saptadı.

Çalışma ayrıca, eşlerinin adet döngüsünden sonraki 60 gün içinde COVID testi pozitif çıkan erkeklerin, testi pozitif olmayan erkeklerle karşılaştırıldığında bu döngü sırasında gebe bırakma olasılığının %18 daha az olduğunu buldu.

Boston Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’nda epidemiyoloji öğretim üyesi ve çalışmanın yazarlarından Amelia Wesselink, “COVID olduktan kısa bir süre sonra gebe kalmaya çalışmanın herhangi bir zararı yok, ancak biraz daha uzun sürebilir” diyor.

Wesselink, bulguların COVID infeksiyonu geçiren erkeklerin üremesi üzerinde uzun vadeli bir etkisinin, kadın doğurganlığı üzerinde ise hiçbir etkisinin olmadığını söyledi.

Haber İçin Tıklayınız