Şifremi Unuttum

BioNTech-Pfizer: Omikron Varyantına Özel Aşı İçin Denemelere Başladık

25 Ocak 2022

COVID-19 için aşı geliştiren BioNTech ve  Pfizer, omikron varyantına karşı geliştirilen özel aşının denemelerine başlandığını açıkladı. Şirketlerden yapılan açıklamada yeni klinik çalışmaya 1420 kişilik test grubunun katılacağı belirtildi.

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in, yeni tip koronavirusun (COVID-19) omikron varyantına özel aşı için denemelere başladığı bildirildi.

BioNTech-Pfizer’dan yapılan açıklamada, 18 ila 55 yaş arasındaki sağlıklı yetişkinlerde omikron özel aşı adayının “güvenliğini, tolere edilebilirliğini ve immünojenisitesini” değerlendirmek için klinik çalışmanın bugün başladığı belirtildi.
Açıklamada görüşlerine yer verilen BioNTech Üst Yöneticisi (CEO) ve Kurucu Ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, COVID-19 aşılarının, omikron varyantının neden olduğu ciddi hastalıklara karşı güçlü koruma sağlamaya devam ettiğini belirterek, “Bu çalışma, daha önceki COVID-19 varyantlarda olduğu gibi omikron varyantına karşı ancak daha uzun koruma süresiyle benzer bir koruma düzeyi sağlayan varyant tabanlı bir aşı geliştirmeye yönelik bilime dayalı yaklaşımımızın bir parçası.” ifadesini kullandı.

Haber İçin Tıklayınız