Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

İki Ay Önce COVID Kurallarını Kaldıran Danimarka, Kısıtlamaları Yeniden Gündeme Getiriyor

9 Kasım 2021

Danimarka hükümeti, COVID-19’un artık “toplum için kritik tehdit oluşturan bir hastalık” olmadığını açıklayarak iki ay önce yerel koronavirus kısıtlamalarının tümünü  kaldırmıştı.

Başarılı aşı kampanyasıyla birlikte, Danimarkalılar pandemi öncesi günlük yaşamlarına döndüler. Gece kulüplerini ve restoranları “COVID pasaportu” göstermeden ziyaret ettiler, toplu taşıma araçlarını maskesiz kullandılar ve kısıtlamalar olmaksızın kalabalık toplantılar yaptılar.

Eylül ortasındaki iyimserlik kısa sürdü.

Avrupa’daki birçok ülke gibi Danimarka da, Avrupa kıtasını yeniden pandeminin merkez üssü olmaya iten vaka artışıyla mücadele ederken, kısıtlamaları tekrar getirip getirmemeyi düşünüyor.

Gevşetilen kısıtlamalar ve bazı ülkelerde tekleyen aşı kampanyalarıyla birlikte, Avrupa’nın büyük kısmı Delta varyantındaki dalgalanmaları geri püskürtmek için mücadele ediyor. DSÖ, zorlu geçmesi beklenen kış boyunca yarım milyon Avrupalının COVID-19’dan ölebileceği konusunda uyarıyor.

Ülke üçüncü infeksiyon dalgasıyla karşı karşıya olduğu için, Danimarka hükümeti, barlara ve restoranlara girmek için “aşı pasaportu” veya COVID-19 testinin negatif olduğunu gösteren dijital “korona geçişi” uygulamasının yeniden getirilmesini teklif etti.

Haber İçin Tıklayınız