Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

COVID’e Karşı Kullanılan Plastik Bariyerlerin Yarardan Çok Zararı Olabilir

19 Ağustos 2021

Restoranlarda, manikür salonlarında ve sınıflarda görülen şeffaf bariyerler koronavirusun yayılmasını durdurmada çoğu zaman pek işe yaramıyorlar.

COVID önlemleri kapsamında kullanılan, satış temsilcileriyle alışveriş yapanları, manikürcüdeki müşterileri ayıran ve öğrencileri sınıf arkadaşlarından koruyan plastik bariyerler sayesinde  dünyamızda birçok yer dev bir salata barına dönüştürdü.

Sezgilerimiz bize plastik bir kalkanın mikroplara karşı koruyucu olacağını söylüyor. Ancak aerosoller, hava akışı ve havalandırma üzerine çalışan bilim insanları, bariyerlerin çoğu zaman işe yaramadığını ve büyük olasılıkla insanlara yersiz bir güvenlik hissi verdiğini söylüyor. Bazen engeller işleri daha da kötü hale getirebiliyor.

Araştırmalar, kasadaki görevliyi koruyan plastik bir bariyerin, bazı durumlarda mikropları başka bir çalışana veya müşteriye yönlendirebileceğini gösteriyor. Bir manikür salonundaki veya sınıflardaki gibi sıra sıra şeffaf plastik kalkanlar da normal hava akışını ve havalandırmayı engelleyebilir.

Normal şartlar altında mağazalarda, dersliklerde ve ofislerde solunan nefes partikülleri hava akımlarıyla taşınarak dağılır ve havalandırma sistemine bağlı olarak kabaca her 15 ila 30 dakikada bir temiz hava ile değiştirilir. Ancak plastik bariyerler odadaki hava akışını değiştirebilir, normal havalandırmayı bozabilir ve viral aerosol parçacıklarının birikip yüksek oranda yoğunlaşabileceği “ölü bölgeler” oluşturabilir.

Haber İçin Tıklayınız