Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Prof. Dr. Yavuz ‘Ağustos Çok Sıkıntılı’ Dedi, Uyardı: Bulaşma Zincirini Kıracak Önlemler Almak Zorundayız

10 Ağustos 2021

KLİMİK Derneği Genel Sekreteri, Sağlık Bakanlığı Koronavirus Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, salgının seyrine ilişkin konuştu. Yavuz, “Hızla çoğalacak, bu rakam artacak, ağustos çok daha sıkıntılı görünüyor. Bulaşma zincirini kıracak önlemler almak zorundayız” dedi.

Yeni tip koronavirusla (COVID-19) mücadelede vaka sayıları yeniden günlük 20 binleri geçerken, aşısızların oranının yüksek olması ve varyantların etkisiyle pozitiflik oranının yükselmesi salgında yeni bir pik ihtimalini gündeme getirirken KLİMİK Derneği Genel Sekreter, Sağlık Bakanlığı Koronavirus Bilim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, salgına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İHA’da yer alan habere göre, salgına ilişkin konuşan Prof. Dr. Yavuz, “Halen infeksiyonun bulaşmasını engelleyecek oranda toplumda bir aşılama oranı yok. Halen maskemizi takmalıyız halen kalabalık ortamlara girmemeliyiz, açık havada bile olsa kalabalık ortamda yakın temastan kaçınmalıyız. Hele ki aşısızsak bunların hiçbirini yapmamalıyız. Çok riskli bir dönemdeyiz. Delta varyantı dediğimiz varyant gerçekten çok bulaşıcı, böyle kritik bir dönemdeyiz. Önümüzdeki günler biraz sıkıntılı olacak gibi görünüyor. Eylül ekimden çok ağustostan kaygılıyım. Eylül ekime kadar aşı oranımız baya artacak diye tahmin ediyorum. Şu andakinden 2 kat belki 3 kat kadar artmasını bekliyorum. Ağustos’ta şu andaki yüzde 30’luk toplum bağışıklığı oranımızla bu infeksiyonun yayılmasını kesemeyiz. Ağustos çok daha sıkıntılı görünüyor benim açımdan, bu hızla giderse on günde bir ikiye katlanacak infeksiyon oranı” dedi.

Haber İçin Tıklayınız