Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

İkinci Doz Aşı Uygulamasının Hızlandırılması Çok Önemli

6 Temmuz 2021

KLİMİK Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Koç Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Önder Ergönül ve Barselona Üniversitesi’nden Prof. Dr. Angeles Dominguez Delta varyantına karşı toplumun aşılanmasının önemine dikkat çekti.

Aşılamanın umut olduğu korona virusuyla mücadele dünya çapında devam ediyor. İlk defa Hindistan’da görülen Delta varyantı Avrupa’da normalleşme sürecini etkilemeye devam ederken, Barcelona Üniversitesi’nden Önleyici Tıp ve Halk Sağlığı Profesörü Angeles Dominguez ve Koç Üniversitesi İş Bankası İnfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi (KUISCID) Direktörü Prof. Dr. Önder Ergönül, Delta varyantına ve 4. dalga endişesine ilişkin Gazete Duvar’a açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Ergönül, ‘’Delta varyantı, özellikle İngiltere ve İskoçya’da önemli salgınlara yol açıyor. Ancak etkilenenlerin çoğunun aşısız kişiler olduğunu biliyoruz. Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika ülkeleri aşılama konusunda epeyce bir mesafe aldılar ama aşılama oranları yüzde 60 civarında’’ dedi.

Prof. Dr. Ergönül, ‘’Ülkemizde aşılama hız kazanmış olsa da halen tatmin edici noktada değil. Yaklaşık yüzde 20 iki kez aşı oldu. Avrupa ülkelerine göre en düşük oranda seyrediyor. Daha çok yolumuz var demektir. Eğer aşılanırsak Delta varyantına karşı da korunabiliriz. Özellikle Pfizer-BioNTech aşısının Delta varyantına karşı koruma sağladığı biliniyor’’ ifadelerini kullandı.

‘İKİ DOZ SİNOVAC OLANLAR İÇİN ÜÇÜNCÜ DOZ AŞI YERİNDE BİR KARAR’

Sinovac aşısı olanlara 3. doz olarak BioNTech aşısı yapılmasının yerinde bir karar olduğunu belirten Prof. Dr. Ergönül, ‘’Çünkü Sinovac aşılarıyla istenen düzeyde bir korunma sağlanamadığını biliyoruz. Kendi verilerimiz de bu yönde. Ama, 3 kez BioNTech olmak söz konusu değil. 2 kez Sinovac ve ek olarak 1 kez BioNTech olmak doğru bir yaklaşımdır. Eğer BioNTech bulunamazsa, Sinovac de olunabilir’’ dedi.

Delta varyantına karşı nasıl korunabileceğimize ilişkin de açıklamada bulunan Prof. Dr. Ergönül, ‘’En önemli korunma yollarından biri aşılanmak. Ama toplum bağışıklığı sağlanıncaya kadar, kapalı ortamlarda, kalabalıklarla yakın temastan kaçınmalıyız. Bu süreçte yine maske kullanımı devam edecektir’’ dedi.

Haber İçin Tıklayınız