Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Afrika ve Avrupa COVID-19 Delta Varyantının Yayılmasının Etkilerini Hissediyor

1 Temmuz 2021

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün bölge ofislerinin ikisinden yapılan güncellemelerde, Afrikalı yetkililer üçüncü COVID-19 dalgasının hızının ve ölçeğinin daha önce görmedikleri bir şey olduğunu söylerken, Avrupalı ​​yetkililer önümüzdeki aylarda yeni bir dalga için koşulların olgunlaştığı konusunda uyardılar.

Afrika vakaları her 3 haftada bir ikiye katlanıyor

Afrika’daki vakalar, daha hızlı yayılan varyantların öncülüğünde geçen hafta %25 arttı ve hastalık seviyelerini neredeyse ikinci dalganın zirvesine çıkardı. WHO’nun Afrika bölge ofisi direktörü MBBS’den Matshidiso Moeti, sayıların her 3 haftada bir ikiye katlandığını söyledi. Delta (B1617.2) varyantının, yeni dalga yaşayan 9 ülke dahil olmak üzere 16 Afrika ülkesinde rapor edildiğini ekledi.

Avrupa’da, Ağustos ayına kadar Delta hakimiyetini bekleniyor

Bugün (1 Temmuz 2021) bir brifingde, WHO’nun Avrupa bölge ofisine başkanlık eden Hans Henri Kluge, geçen haftaki %10 artışla birlikte, kıtadaki vakalarda görülen 10 haftalık düşüşün sona erdiğini ve geçen hafta artan sosyal hareketlilik, seyahatler, toplantılar ve kısıtlamaların hafiflemesiyle artışın hızlandığını açıkladı. Artışın hızla evrilen bir ortamda gerçekleştiğini, Delta varyantının daha yaygın hale geldiğini ve yoğun çabalara rağmen nüfusun çoğunun hala aşılanmadığını söyledi.

Kluge, nüfusun %63’ünün halen ilk aşı dozunu bekliyor olacağı ve Avrupa’nın büyük bölümünde kısıtlamaların kalkmış olacağı Ağustos ayında Delta varyantının artacağını tahmin ediyor.

Haber İçin Tıklayınız