Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Gümüşhane’de Keneden Dördüncü Ölüm: 45 Yaşındaki Vatandaş Kene Yüzünden Hayatını Kaybetti

21 Haziran 2021

Gümüşhane’nin Köse ilçesinde vücuduna yapışan keneyi kendisi çıkaran bir vatandaş keneden bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı sonucu hayatını kaybetti. Gümüşhane’de bu yaz sezonunda KKKA’dan  dördüncü ölüm gerçekleşti.

Gümüşhane’nin Köse ilçesinde vücuduna yapışan keneyi kendisi çıkaran bir vatandaş keneden bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı sonucu hayatını kaybetti. Gümüşhane’de bu yaz sezonunda KKKA’dan dördüncü ölüm gerçekleşti.
Edinilen bilgiye göre Köse ilçesine bağlı Özbeyli köyünde çiftçilik yapan 45 yaşındaki Halil İbrahim Karaman bir süre önce tarlasında çalıştıktan sonra akşam eve geldiğinde vücuduna kene yapıştığını gördü. Keneyi kendisi çıkaran Karaman, ateş, bulantı ve kusma şikayetleri baş gösterince Kelkit İlçe Devlet Hastanesine müracaat etti.
Burada yapılan ilk müdahalenin ardından KKKA hastalığı teşhisi konulan Karaman, ileri tetkik ve tedavi için Trabzon Farabi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi. Bir süredir burada tedavi edilen Karaman, dün akşam saatlerinde hayatını kaybetti. Karaman bugün aynı köyde toprağa verilecek.
Bahar aylarından bugüne 60’dan fazla KKKA vakasının görüldüğü Gümüşhane’de üç kişi Şiran ilçesinden, bir kişi Köse ilçesinden olmak üzere toplam dört kişi vefat etti.
Son dönemde dünyayı etkisine alan Covid-19 salgınıyla adeta savaş veren sağlık çalışanlarının yıllardır sürekli KKKA konusunda eğitim verdiği Gümüşhane’de, vatandaşların halen vücutlarındaki keneyi kendilerinin çıkarmasının ölümlere sebebiyet verdiği öğrenilirken, havaların ısındığı bugünlerde vatandaşların çok daha dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

Haber İçin Tıklayınız