Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Birleşik Krallık’ta Bilim İnsanları İnsandan Kediye Covid Bulaştığını Gösterdi


23 Nisan 2021

Glasgow Üniversitesi’nden bilim insanlarının oluşturduğu bir ekip, Birleşik Krallık’ta insandan kediye COVID-19 bulaştığını gösteren iki olgu tespit etti.

Glasgow Üniversitesi tarafından yönetilen ve Veterinary Record’da yayımlanan çalışmada araştırmacılar, kedigillerde COVID-19 tarama programının bir parçası olarak, insandan kediye SARS-CoV-2 bulaştığını gösteren iki olgu tanımladı.

Cinsleri farklı olan ve farklı evlerde yaşayan kediler, hafif ve şiddetli solunum belirtileri gösterdi. Glasgow Üniversitesi Virus Araştırma Merkezi’nden araştırmacılar, Veterinerlik Fakültesi’yle ortaklaşa yürüttükleri çalışmada, her iki kedinin de kendileri hastalanmadan önce Covid-19 belirtileri gösteren sahipleri tarafından infekte olduğunu düşünüyorlar.

Şu anda, kediden insana bulaşmaya veya kedi, köpek gibi evcil hayvanların SARS-CoV-2’ye bağlı insan infeksiyonlarının epidemiyolojisinde bir rol oynadığına dair hiçbir kanıt bulunmadığı belirtiliyor. COVID-19’lu kedilerin virusu diğer hayvanlara veya tekrar insanlara aktarabileceğine dair bilgi bulunmuyor.

Haber İçin Tıklayınız