Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Dünya Sağlık Örgütü’nün Çalışmasına Göre Remdesivir COVID-19 Mortalitesinde Çok Az Etkili


16 Ekim 2020

Merakla beklenen Solidarity (Dayanışma) Çalışmasının sonuçları koronavirus tedavisiyle ilgili umutlara darbe vurdu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan bir klinik araştırma, COVID-19 tedavisinde remdesivirin hastanın hayatta kalma şansı üzerinde önemli bir etkiye sahip olmadığını göstererek hastalığın tedavisinde yeniden konumlandırılan mevcut ilaçlarla ilgili umutlara önemli bir darbe indirdi.

Hastanede yatan 11 bin 266 hastada remdesivir ve diğer üç potansyel ilaç rejiminin etkilerini araştıran DSÖ’nün çok beklenen Solidarity çalışmasının sonuçları, tedavilerin hiçbirinin mortaliteyi önemli ölçüde etkilemediğini veya hastaların ventilasyon ihtiyacını azaltmadığını gösterdi.

Çalışmada, “Remdesivir, hidroksiklorokin, lopinavir ve interferon rejimlerinin hastane içi mortalite üzerinde çok az etkiye sahip olduğu görüldü”.

DSÖ’nün çalışmasının sonuçları, ilaçların hastaların hastanede kalma sürelerini de çok az etkilediğini gösterdi. DSÖ araştırmacıları, araştırmanın öncelikle söz konusu ilaçların hastane içi mortalite üzerindeki etkisini değerlendirmek için tasarlandığını açıkladılar. Çalışma henüz hakem incelemesine tabi tutulmadı.

Haber İçin Tıklayınız