Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) “COVID-19 Nasıl Yayılır?” Web Sayfasını Güncelledi

6 Ekim 2020

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), COVID-19’a neden olan virusun havadan yayılma potansiyeli hakkında bilgiler içeren “COVID-19 Nasıl Yayılır?” web sayfasındaki kılavuzu dün güncelledi.

CDC, mevcut bilimsel verilere dayanarak, insanların infekte olma olasılıklarının COVID-19’lu bir kişiyle ne kadar süre ve ne kadar yakın temasta olduklarına bağlı olarak arttığına inanmaya devam ediyor. Yeni güncelleme, COVID-19 hastalarının 1.5-2 metreden daha uzaktaki kişileri infekte ettiği veya COVID-19 pozitif bir kişinin bir alanı terk etmesinden kısa bir süre sonra infekte olan kişilerin olduğu sınırlı ve nadir görülen durumları gösteren yayınlanmış bazı raporların varlığını kabul ediyor. Bu durumlarda, bulaşma, şarkı söylemek veya egzersiz yapmak gibi hızlı ve sık nefes almayı gerektiren aktivitelerin olduğu, yetersiz havalandırılmış ve kapalı alanlarda meydana geldi. Bu tür ortamlar ve aktiviteler, virus taşıyan partiküllerin birikmesine katkıda bulunabilir.

CDC’nin COVID-19’dan korunma tavsiyeleri, mevcut bilimsel veriler ışığında, aynı kalmıştır. Bu tavsiyeler şu şekilde sıralanıyor:

  • Diğer insanlarla 1.5-2 metre mesafeyi koruyun. Bu, COVID-19’un yayılmasını önlemede en etkili önlemdir.
  • Başkalarıyla beraberken ağzınızı ve burnunuzu örtecek şekilde maske takın. Böylece hem yakın temasla hem havadan bulaşma riskini en aza indirin.
  • Ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkayın. Su ve sabun bulunmadığında en az %60 alkol içeren el dezenfektanları kullanın.
  • Kalabalık ve kapalı alanlardan uzak durun ve kapalı ortamların iyi havalandırıldığından emin olun. Genel olarak, açık havada veya iyi havalandırılan iç mekanlarda bulaşıcı solunum damlacıklarına maruz kalma riski azalır.
  • Hasta hissettiğinizde evde kalın ve kendinizi izole edin.
  • Sık dokunulan yüzeyleri rutin olarak temizleyin ve dezenfekte edin.

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız