Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

COVID-19: Türkiye’de Bağımsız Araştırmalara Veri Engeli

1 Temmuz 2020

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın salgına dair ayrıntılı veri paylaşmaması, COVID-19’la ilgili bağımsız bilimsel araştırmaların yapılmasını engelliyor.

COVID-19’la ilgili dünyanın her yerinde sayısız bilimsel araştırma yapılıyor. Farklı uzmanlık dallarından on binlerce bilim insanı virüsü tanımak, çözmek, tedavi yöntemleri geliştirmek için çabalıyor. Türkiye’de de bilim insanları salgının başından itibaren çalışmaya koyuldu. Ancak önlerinde büyük bir engel olduğuna ve ayrıntılı verilere ulaşamadıklarına dikkat çekiyorlar. Türk Tabipleri Birliği’nin salgın boyunca yaptıkları açıklamalara göre, bazı hekimler, tedavi ettikleri hastaların test sonuçlarını bile göremiyor.

“Bilim bir pandemilik mesele değil”

Bilim Akademisi ve Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Önder Ergönül, geniş bir  ekiple hazırladığı, on hastaneyi kapsayan projesi de reddedilenler arasında.

Türkiye’nin bilimsel yayınlar konusunda zaten geride olduğunu, COVID’de daha da geriye düştüğünü söyleyen Ergönül, bakanlığın, akademinin, YÖK’ün, her bir üniversite rektörünün bunu dert edinmesi gerektiği görüşünde.

Bilimsel çalışmanın “bir pandemilik mesele” olmadığını belirten Prof. Dr. Ergönül, sebebini şöyle açıklıyor:

“Biz bir kapasite inşa etme derdindeyiz. Bizim hastalarımız per perişan olmadı, yaşlılarımız sokaklarda, hastane kapılarında ölmedi. Bunlar gurur duyduğumuz şeyler. Ama bunu kendi kendimize söylememiz bir şey ifade etmez. Bağımsız gözlemcilerle, hakemli dergilerce hakkınızın teslim edilmesi gerekir. Biz bunu istedik, buna aday olduk.”

Avrupa İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi de olan Prof. Dr. Ergönül, başka ülkelerle kıyaslayınca Türkiye’de zaten bir dizi güçlük olduğunu hatırlatıyor. “Bir de bu bakanlık izni çıkarıldı. Niye? Çok merkezli çalışmalara girsin diye değil. Bilimsel çalışmaların en önemli özelliği karşılıklı rıza duygusuyla, memnuniyet duygusuyla yapılır bu işler. Zaten filiz bile olmayan bilimsel yayıncılığa, üretime ket vurmak gerçekten acı oldu” diye konuşuyor.

Haberin Tamamı İçin Tıklayınız