Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Sağlık Bakanı Koca: Yarın Hızlı Tanı Kiti Devreye Girmiş Olacak, Günde 10 Bin Test Yapmayı İstiyoruz

19 Mart 2020

TBMM’de koronavirus gündemiyle düzenlenen özel oturumda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, alınan önlemler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu. Yarın hızlı tanı kitinin devreye gireceğini söyleyen Bakan Koca, günde ortalama 10-15 bin test yapmayı hedeflediklerini kaydetti.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak neredeyse tüm dünyaya yayılarak binlerce insanın ölümüne sebep olan ve Türkiye’de de görülen yeni tip Koronavirus (COVID-19) ile ilgili milletvekillerini bilgilendiren Bakan Koca, “13 bin 211’i ileri düzeyde olmak üzere toplam 25 bin 466 erişkin yoğun bakım kapasitemiz söz konusu” bilgisini paylaştı. Şu anda 18 merkezde testin gerçekleştirilebildiğini ancak kısa zaman içinde tüm büyük şehirlerde testin yapılabilecek konumda olduğunu ifade eden Bakan, milletvekillerine de birlik olma çağrısında bulundu.

Koca’nın Açıklamalarından Öne Çıkanlar Şöyle:

“Bireyleri doğrudan tehdit eden bir risk ortamında mücadelenin ilk şartı başarı motivasyonudur. Her bir arkadaşımı kendi ortamında bu ilkenin lideri olarak görüyorum. Sizlere koronavirusun tarihçesini hatırlatmak istiyorum. 7 Ocak 2020’de etken, daha önce insanlarda tespit edilmemiş koronavirus olarak tamamlandı. Hastalarda ateş solunum zorluğu ve her iki akciğerde zatüreyle uyumlu durumlar tespit edildi. Vaka bildiren ülkelerin sayısı giderek arttı. Hastalık esas olarak damlacıkla bulaşmaktadır. Kuluçka süresinin azami 14 gün, ortalama 5-6 olduğu gözlemlenmiştir. Virüsün bulaştırıcılık süresi kesin olarak bilinmemektedir. İnfesksiyonun yaygın belirtileri ateş, öksürük, solunum sıkıntısıdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre ölüm hızı yüzde 3,8 olarak bildirilmiştir.”

“Laboratuvar sayımızı 25 ilde toplam 36’ya çıkacaktır. Bugün itibariyle iki vakıf üniversitesinin devreye girmesiyle 18 merkezde yapılmaya başlanmıştır. “

“Riskten koruyucu tedbirleri erkenden aldık. İşe Koronavirus Bilim Kurulu’nu oluşturmakla başladık. Tüm dünyadan gelen verileri analiz ettik. Avrupa daha vakaların farkına varmamışken ülkemizde rehber çalışmaları başlamıştı. “

“İran izole etmeyerek virusun tüm ülkeye yayılmasına sebep oldu. İtalya, Çin’den gelenlerin ülke içinde serbestçe dolaşmasına izin vererek virusun bütün Avrupa’ya yayılmasına sebep oldu.”

“Tüm uluslararası uçuşları risk görerek 4 milyon 603 bin yolcumuzu termal kameralarla kontrolden geçirdik. Kara hudut kapılarımızda kurduğumuz termal kameralar ile 189 bin yolcudan 103’ü kurduğumuz sahra hastanelerinde gözetim altına alındı.”

“Uçuş yasağının neredeyse tüm Avrupa’yı kapsaması sebebiyle oralarda kalan vatandaşlarımızı ülkemize getiriyor, 14 gün gözlem altında geçirmelerini sağlıyoruz.”

“Kendi tanı kitimizi geliştirdik. Amerika’ya 500 bin kit verdik. 7’si İstanbul’da olmak üzere farklı illerimizde bugün itibariyle 18 laboratuvarda analiz yapıldığını söylemiştim, yakında bütün büyük şehirlerde test yapabilir olacağız. Yarın hızlı tanı kiti devreye girmiş olacak.”

“Çok yoğun bir şekilde ve risk altında çalışan sağlık personelinin çalışma düzeninde bazı düzenlemeler yaptık. Üniversite hastanelerimiz dahil tüm kamu hastanelerimize koruyucu malzeme dağıtıyoruz. Görevi riskleri göğüsleyerek hastalarda doğrudan temas ettirmeyi sürdürmek zorunda olan sağlık personelidir. Sağlık personelinin izinlerini iptal ettik. Mücadelenin başarıya ulaşması için şarttır. Sağlık çalışanlarımıza her biri asker gibi çalışan sağlık ordumuza kolaylıklar ve güvenceler sağlanmalıdır. Sadece motivasyon yetersizdir. Yüce meclisimize bazı önerilerim olacak. ”

“Ulusal mücadeleyi size kısaca özetlemeye çalıştım. Bu mücadeledeki kahramanlarımıza huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Sizden onlar için bir alkış istiyorum. Ama sadece alkış değil!”

Haber İçin Tıklayınız