Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Prof. Dr. Haluk Eraksoy: Üniversite Hastanelerine Test İçin Yetki Tanınmalı


13 Mart 2020

Sağlık Bakanlığı’nın önceki gün güncellediği koronavirus rehberinde olası vaka tanımı değişti. Öksürük, yüksek ateş gibi bulguları olan hastalara, yurt dışı öyküsüne bakılmaksızın test uygulanabilecek. Prof. Dr. Haluk Eraksoy, Sağlık Bakanlığı’na üniversite hastanelerine yetki tanınmasını önerdi.

5 LABORATUVAR VAR

Sağlık Bakanlığı, olası vakalardan alınan numuneleri, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü (HSGM) Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı ve belirlenmiş illerde hizmet veren Halk Sağlığı Laboratuvarlarında test ediyor. Daha önce Ankara ve Erzurum’da iki laboratuvar bu testi yapıyordu. Geçen hafta İstanbul’da da test uygulanmaya başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün en kısa zamanda iki laboratuvarın daha bu tanı testi yapacağını söyledi.

Testin neden daha fazla laboratuarda çalışılamadığını Prof. Dr. Eraksoy açıkladı: “Bu moleküler, özellikli bir test. Ekspertiz, deneyim ve eğitim gerektiriyor. Yapma kabiliyetine sahip personel belli bir eğitimden geçiriliyor. Bakanlık, olgu sayısının artmasıyla birlikte yeni laboratuvarlarda testi yapmaya mecbur kalıyor. Örneğin Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Türkiye için ciddi bir hastalıktır. Ancak Türkiye çapında görülmesi beklenmez. Bunu için bu hastalığa ilişkin testin yapıldığı laboratuvarın her yerde olmasına gerek yok. Ancak koronavirus tüm Türkiye’ye yayılma potansiyeline sahip. Laboratuvar sayısının artması kaçınılmazdı. Bu 5 laboratuvara zaman içinde İzmir, Antalya, Bursa da eklenebilir. Türkiye’de bu hastalıkla ilgili bir farkındalık var. Bizim şansımız virusun ülkeye geç girmesi de oldu. Test sayısını artırabilirsek daha kontrollü olur. Üniversite hastanelerine bu yetki tanınabilir. Bu hastaneler bunu yapabilecek yetkinliktedir.”

Haber İçin Tıklayınız