Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

DSÖ’den Çin’de Ortaya Çıkan Yeni Koronavirus ile İlgili Son Haberler

12 Ocak 2020

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’ne Çinli yetkililer tarafından 11 ve 12 Ocak’ta iletilen son bilgilere göre, Wuhan şehrinde 41 yeni koronavirus (nCoV) infeksiyonu olgusuna ön tanı konulmuştur.

Kırk bir olgunun yedisinin durumunun ağır olduğu ve altta yatan hastalığı olan bir kişinin yaşamını yitirdiği rapor edilmiş, altı hasta taburcu edilmiştir. Onaylanmış 41 nCoV olgusunun semptom başlangıcı 8 Aralık 2019 ile 2 Ocak 2020 arasında değişmektedir. 3 Ocak 2020’den bu yana yeni olgu saptanmamıştır.

Başlıca klinik belirti ve semptomlar ateş, birkaç olguda solunum güçlüğü ve her iki akciğerde invazif pnömonik infiltratlar gösteren göğüs radyografileri olarak belirlenmiştir. Ulusal yetkililer, hastaların izole edildiğini ve Wuhan sağlık kurumlarında tedavi gördüğünü bildirmişlerdir.

Ön epidemiyolojik araştırmaya göre, olguların çoğu Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarı’nda çalışanlar veya sık sık ziyaret edenlerdir. Pazar, 1 Ocak’ta geçici olarak kapatılmıştır. Hükümet, virusun insandan insana geçtiğine dair açık bir kanıt olmadığını bildirmiştir.

DSÖ’nün haberine göre, şu ana dek Wuhan dışında bir yerde yeni koronavirus infeksiyonu olgusu bildirilmemiştir.

Haber İçin Tıklayınız