Şifremi Unuttum

Aşı Karşıtı Hareketin Başlıca Fon Sağlayıcılarından Joseph Mercola Doğal Sağlık Ürünleri Satarak Milyonlar Kazandı


21 Aralık 2019

Bazılarının aşılara alternatif olduğunu iddia ederek doğal sağlık ürünleri satan Joseph Mercola’nın bu sayede bir servet kazandığı ve aşı karşıtı harekete son on yılda 2.9 milyon dolardan fazla bağış yaptığı belirtiliyor.

ABD’denin aşı karşıtlığını savunan en eski grubu,  Ulusal Aşı Bilgi Merkezi, hareketin öncelikle küçük bağışlar ve kaygılı aileler tarafından desteklendiğini sıkça vurgularken, kurucusunu “ulusal, köklü bir hareketin lideri” olarak nitelendiriyor.

Ancak güncel vergi kayıtlarına göre, son on yılda tek bir bağışçının Ulusal Aşı Bilgi Merkezi’ne 2.9 milyon dolardan fazla katkıda bulunduğu ve merkezin fonlarının yaklaşık yüzde 40’ını oluşturduğu belirtiliyor. Bu bağışçının, osteopatik doktor Joseph Mercola olduğu ve doğal sağlık ürünleri satarak bir servet topladığı mahkeme kayıtlarında görünüyor. Kendisi, bazılarının aşılara alternatif olduğunu iddia ettiği vitamin takviyeleri satıyor.

Ulusal Aşı Bilgi Merkezi’nin, bazı ebeveynlerin çocuklarını kızamık gibi aşıyla önlenebilir hastalıklara karşı aşılamayı bırakmasına veya ertelemesine neden olan hareketin ön saflarında yer aldığı biliniyor. Sağlık yetkilileri, düşen aşı oranlarının, bu yıl ABD’de 1200’den fazla insanın kızamık yüzünden hastalanmasına neden olduğunu söylüyorlar. Bu sayının son 25 yılın en yüksek sayısı olduğu kaydediliyor. Ekim ayından bu yana çoğunluğunu çocuk ve bebeklerin oluşturduğu yaklaşık 80 kişinin öldüğü Samoa Adaları da dahil olmak üzere dünya çapında kızamık salgınları artıyor.

Haber İçin Tıklayınız