Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Sepsisten Her 4 Saniyede Bir Kişi Ölüyor

Sepsisten Her 4 Saniyede Bir Kişi Ölüyor

10 Eylül 2019

Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe: “Dünyada, her yıl yaklaşık 30 milyon insanda sepsis gelişmekte ve yaklaşık 9 milyon insan hayatını sepsis nedeniyle kaybetmektedir. Sepsis nedeniyle ortalama her 4 saniyede bir ölüm gerçekleşmektedir.”

Ankara Şehir Hastanesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen simpozyuma, Sağlık Bakan Yardımcıları Prof. Dr. Emine Alp Meşe ve Prof. Dr. Muhammet Güven konuşmacı olarak katıldı.

Sepsisin küresel bir sağlık sorunu olduğunu ifade eden Meşe, “Dünyada, her yıl yaklaşık 30 milyon insanda sepsis gelişmekte ve yaklaşık 9 milyon insan hayatını sepsis nedeniyle kaybetmektedir. Genel olarak baktığımızda, sepsis nedeniyle ortalama her 4 saniyede bir ölüm gerçekleşmektedir” diye konuştu.

Bu yıl sepsis ile mücadelede Sağlık Bakanlığı olarak sloganların “Sepsisi Önle, Hayatı Kurtar” ve “Sepsisi Tanı, Hayatı Kurtar” olarak belirlendiğini aktaran Meşe, “Hazırladığımız ‘Sepsis Yönetim Planı’ ile, sepsis hastalarının erken tanısı ve müdahalesinin sağlanması ve sepsise bağlı ölümlerin azaltılması hedeflenmektedir” şeklinde konuştu.

Haber İçin [Tıklayınız].