Şifremi Unuttum

Türkiye’de Hepatit Hastalarının Sadece Yüzde 1’i Tedavi Görüyor

Türkiye’de Hepatit Hastalarının Sadece Yüzde 1’i Tedavi Görüyor

20 Haziran 2019

Türkiye’de Hepatit B ve Hepatit C hastalığının farkında olan insanların sadece yüzde 1’inin tedaviye ulaştığını söyleyen Prof. Neşe Demirtürk, bu durumun hastaların bilinçsizliğinden kaynaklandığını ifade etti.

Hepatit B ve C viruslarının kronik iltihaba yol açtığını, karaciğer sirozu ile karaciğer kanserine neden olduğunu söyleyen Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Viral Hepatit Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Neşe Demirtürk, dünyada yaklaşık 250 milyon kişinin Hepatit B, 70 milyon insanın ise Hepatit C hastası olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Türkiye’de 3,5 milyon insan Hepatit B, 750 bin insanımız da Hepatit C hastası. Ama bu hastaların ne yazık ki yarısından fazlası henüz hasta olduklarının farkında değil. Çünkü hepatit bulaştıktan sonra sarılıkla seyreden bir hastalık oluşturuyor. Bu dönemde hastalık tanınamazsa, sonrasında sessizleşerek kronikleşiyor. İnsan vücudunda halsizlik dışında hiçbir belirtiye yol açmıyor. Kronik Hepatit B ile Hepatit C olduktan sonra, hastaları doktora getirebilecek çok özel bir şikayet ne yazık ki yok. Biz bu hastaları taramalar sırasında tesadüfi olarak tespit ediyoruz.”

“EN BÜYÜK SORUN HASTALARI BULABİLMEK”

Kronik Hepati B ve C tedavisinde son dönemde etkin yöntemlerin kullanılabildiğini vurgulayan ve hastaların Hepatit B için daha uzun soluklu ilaçlar kullanması gerektiğine dikkati çeken Doktor Neşe Demirtürk, “Hepatit C için ise hastaların 12 hafta ilaç kullanarak yüzde 100 iyileşme şansı var. Dünyadaki en önemli sıkıntı sadece hastaya ulaşıp tedavi edebilmek. Tedavi edildiğinde siroz ve kanser gibi hastalıkların yüzde 100 önüne geçebiliyoruz. Ama en büyük sorun hastaları bulabilmek. Bu nedenle toplumda hastalığın bilinirliğini ve farkındalığı artırmak son derece önemli” dedi.

Demirtürk, KLİMİK olarak hepatit konusunda Türkiye’nin farklı noktalarında sempozyumlar ve toplantılar yaparak hastalara ulaşmaya çalıştıklarını aktardı.

Haberin Devamı İçin [Tıklayınız].

İlgili Diğer Haberler İçin:

http://www.milliyet.com.tr/gundem/300-milyon-kisi-hepatit-tasidigini-bilmiyor-6006132