Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Ebola Salgını Nedeniyle Küresel Acil Durum İlan Edildi

Ebola Salgını Nedeniyle Küresel Acil Durum İlan Edildi

17 Temmuz 2019

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC)’nde Ebola salgınının Kuzey Kivu eyaletinin en büyük kenti Goma’ya sıçraması üzerine küresel acil durum ilan edildiğini duyurdu.

DSÖ Acil Durum Komitesi, yaklaşık 2 milyon nüfusuyla bölgenin en kalabalık kenti Goma’daki ilk Ebola hastası bir papazın dün ölmesinin paniğe yol açması üzerine Cenevre’de toplandı. Örgütün merkezindeki toplantıda, “Ebola’nın küresel bir sağlık tehdidi” olup olmadığı konusu, 15 Haziran’daki toplantının ardından yeniden ele alındı.

ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom, toplantıdan sonra yaptığı yazılı açıklamada, “KDC’deki Ebola virusu hastalığı (EVD) salgını için Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) ilan ettiğini” bildirdi. Adhonom, KDC’de son bir yılda çok zor şartlar altında olağanüstü işler yaptıklarını belirterek, “Dünyanın çabalarımızı fark etmesi ve ikiye katlamasının zamanı geldi. Bu salgını sona erdirmek ve daha iyi bir sağlık sistemi oluşturmak için KDC ile dayanışma içinde birlikte çalışmamız gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

ÖLÜ SAYISI 1.571

KDC Sağlık Bakanlığının paylaştığı verilere göre, geçen yıl temmuz sonunda Kuzey Kivu eyaletinde başlayan ve Ituri eyaletine yayılan salgında, 2.489 kanamalı ateş vakası görüldü. Bu kişilerden 2.395’inin Ebola virusu taşıdığı tespit edildi. Salgında 1.571 kişi hayatını kaybederken virusu taşıyan 698 kişi tedavi edildi. Ebola merkezlerinde 128 kişinin tedavisi sürüyor. Virustan kaynaklandığı kesinleşmeyen kanamalı ateş vakalarından da 94 kişi yaşamını yitirdi.

Haberin Devamı İçin [Tıklayınız].