Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Yemen’de Kolera Salgını Kontrolden Çıktı

Yemen’de Kolera Salgını Kontrolden Çıktı

9 Temmuz 2019

2015 yılından bu yana iç savaşın devam ettiği Yemen’de salgın hastalıklar da, neredeyse savaştan çok can alıyor. Son olarak ülkedeki kolera vakaları kontrolden çıktı. Yılın ilk altı ayındaki kolera vakası 460 bini buldu.

2014’ten bu yana iç karışıklığı, 2015’ten bu yana da Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu’nun müdahalesiyle savaşı yaşayan Yemen ölüyor. Savaşla değil, kıtlık ve salgın hastalıklarla yok oluyor.

Son olarak, yakın dönemin en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen’de kolera salgını kontrolden çıktı. Ülkedeki insani durum ile ilgili derin kaygılar taşıyan Birleşmiş Milletler (BM), elindeki son verileri paylaştı. BM, Yemen’de son yaşanan sel ve su baskını olaylarının ardından kolera vakalarının kontrolden çıktığına vurgu yaptı. Ülkenin kanalizasyon sisteminin çok zayıf olduğuna ve temiz suya erişimin azlığına dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler Yemen genelinde 1.200 kolera müdahale merkeziyle, salgınla mücadele etmeye çalışıyor. Ancak kaynak yetersizliği bu mücadeleyi sekteye uğratıyor. BM’ye göre, Yemen’de koleranın önüne geçilmesi için 4,2 milyar dolarlık yardıma ihtiyaç var ve bu rakamın şu ana kadar sadece %32’si karşılandı.

Haber İçin [Tıklayınız].